
Ingredienser: Socker, HASSELNÖTSMASSA (18 %), vegetabiliska fetter (palm, shea), riskrisp (9 %) [rismjöl, socker, salt, emulgeringsmedel (E471)], kakaomassa, vasslepulver (MJÖLK), MANDELPASTA (1,5 %), kakaosmör, SMÖRFETT, emulgeringsmedel (SOJALECITINER, E476), SKUMMJÖLKSPULVER, aromer (innehåller MJÖLK). KAN INNEHÅLLA JORDNÖTTER, ÄGG OCH VETE.
Njut av utsökta nougat krisp. Krämig och len hasselnöts och - mandelnougat som smälter i munnen med krispiga bitar. Varje tugga blir en härlig blanding av fylligt, mjukt och krispigt. Oemotståndlig smakupplevelse som passar till alla tillfällen, att dela eller avnjuta helt själv. Nougat klassiker; nu i lösvikt med extra krisp. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar Marabou till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 305 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2346 kJ |
| Energi: | 563 kcal |
| Fett: | 35 g |
| - Varav mättat fett: | 15 g |
| Kolhydrat: | 55 g |
| - Varav sockerarter: | 46 g |
| Fiber: | 3,2 g |
| Protein: | 5,0 g |
| Salt: | 0,10 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Nötter | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Jordnötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622202330247 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 453893 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 07622202350658 |
| Artikelkategori: | Choklad lösvikt |
|---|---|
| Produktnamn: | Nougat Crisp Pick & Mix |
| Varumärke: | MARABOU |
| Leverantörens artikelnummer | 453893 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310510010004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Mondelez Sverige |
| Kontaktadress: | Telefon 020-720026 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | choklad, fika, marabou, mandelnougat, hasselnötsnougat, marabou dubbelnougat, nougat, lördagsgodis, fredagsmys, godis, lös godis, choklad, Marabou, chokladgodis, marabouchoklad, pick & mix, stycksaker, choklad bit, chokladbit, godisbit, snacks, mondelez, choklad till kaffet, nogatchoklad, choklad med nougat, mjölkchoklad, mjölk choklad, marabou mjölkchoklad, marabou mjölk choklad, påsk choklad, lösviktsgodis, bulkpåse, lördagsgodis, marabou lösvikt |
|---|
| Marknadsbudskap: | Njut av utsökta nougat krisp. Krämig och len hasselnöts och - mandelnougat som smälter i munnen med krispiga bitar. Varje tugga blir en härlig blanding av fylligt, mjukt och krispigt. Oemotståndlig smakupplevelse som passar till alla tillfällen, att dela eller avnjuta helt själv. Nougat klassiker; nu i lösvikt med extra krisp. Genom Cocoa Life, vårt program för en hållbar kakaoproduktion, bidrar Marabou till att kakao odlas på rätt sätt, för att skydda planeten och respektera mänskliga rättigheter i vår värdekedja. Läs mer om Cocoa Life här www.cocoalife.org. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-04-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-25 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Produktklass, kod: | 10000045 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Socker, HASSELNÖTSMASSA (18 %), vegetabiliska fetter (palm, shea), riskrisp (9 %) [rismjöl, socker, salt, emulgeringsmedel (E471)], kakaomassa, vasslepulver (MJÖLK), MANDELPASTA (1,5 %), kakaosmör, SMÖRFETT, emulgeringsmedel (SOJALECITINER, E476), SKUMMJÖLKSPULVER, aromer (innehåller MJÖLK). KAN INNEHÅLLA JORDNÖTTER, ÄGG OCH VETE. |
|---|
| Tillverkningsland: | Europeiska unionen |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 18062095 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 10 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 305 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningspåstående: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5498 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 290 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 395 mm |
| Artikelns höjd: | 176 mm |
| Typ av kravspecifikation: | Avskogningsförordning |
|---|---|
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Nej |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07622202350658 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Basnivåförpackningar 07622202330247 |
| Artikelkategori: | Choklad lösvikt |
|---|---|
| Varumärke: | MARABOU |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-04-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-25 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Produktklass, kod: | 10000045 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 376872 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1201 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |