Vatten, laktosfri MJÖLK, laktosfri GRÄDDE, rypsolja, modifierad stärkelse, socker, grönsaksbuljong (salt, glukossirap, aromer, socker, grönsakspulver (lök, palsternacka, rotpersilja, morot, purjolök, champinjon, tomat, vitlök), rybsolja, örter, syra (citronsyra), rosmarinextrakt), salt, naturlig arom, citronpuré, förtjockningsmedel (xantangummi).
Färdig ljus såsbas med mångsidig användning. Använd som bas till såser och grytor eller till pasta och lasagnesås. 1 l paket - Färdig att använda.
101810996226 / Kolonial/Speceri -- Såser, huvudrätts- -- Såser, färdiga -- Övrig sås
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Värm upp före servering, antingen i en panna, mikrovågsugn (i lämplig behållare) eller i en bain-marie. Rör om innan servering. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5 °C, 3 dagar. |
| Användningsinstruktioner: | Färdig at använda. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 ml |
| Energi: | 515 kJ |
| Energi: | 124 kcal |
| Fett: | < 11,0 g |
| - Varav mättat fett: | < 3,6 g |
| Kolhydrat: | 5,3 g |
| - Varav sockerarter: | 1,8 g |
| Protein: | 1 g |
| Salt: | 1,19 g |
| Fiber: | 0,0 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07613287531186 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 12481890 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 07613287531193 |
| Artikelkategori: | Ljus Såsbas |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | OSCAR® Banquet Ljus Såsbas 1 l paket |
| Produktnamn: | Ljus Såsbas |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Banquet |
| Reglerat produktnamn: | Laktosfri ljus såsbas, färdig att använda. |
| Förpackningsstorlek: | 1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 12481890 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Ljus Såsbas |
|---|
| Marknadsbudskap: | Färdig ljus såsbas med mångsidig användning. Använd som bas till såser och grytor eller till pasta och lasagnesås. 1 l paket - Färdig att använda. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Klar att använda direkt från förpackningen |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-03-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-04-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000057 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, laktosfri MJÖLK, laktosfri GRÄDDE, rypsolja, modifierad stärkelse, socker, grönsaksbuljong (salt, glukossirap, aromer, socker, grönsakspulver (lök, palsternacka, rotpersilja, morot, purjolök, champinjon, tomat, vitlök), rybsolja, örter, syra (citronsyra), rosmarinextrakt), salt, naturlig arom, citronpuré, förtjockningsmedel (xantangummi). |
|---|
| Alkoholhalt: | 0,00% |
|---|
| Tillverkningsland: | Finland |
|---|
| Importklassificeringstyp: | HARMONIZED_COMMODITY_DESCRIPTION_AND_CODING_SYSTEM |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Ekologisk status: | Icke-ekologisk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i +5 °C, 3 dagar. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Färdig at använda. |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som kartong. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 270 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Brick- eller tegelstensförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 30 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1054 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1024 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1024 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
| Artikelns bredd: | 73 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 72 mm |
| Artikelns höjd: | 199 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07613287531193 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 12481890.1 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07613287531186 |
| Ingår i: | 92 st Toppnivåförpackningar 07613287531209 |
| Artikelkategori: | Ljus Såsbas |
|---|---|
| Produktnamn: | Ljus Såsbas |
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Banquet |
| Förpackningsstorlek: | 6x1 l |
| Leverantörens artikelnummer | 12481890.1 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-03-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-04-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000057 |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 75 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 6399 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 6000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 6144 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 6144 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 6000 milliliter |
| Artikelns bredd: | 155 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 215 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07613287531209 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 12481890.2 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 92 st Mellannivåförpackningar 07613287531193 |
| Artikelkategori: | Ljus Såsbas |
|---|---|
| Varumärke: | OSCAR |
| Undervarumärke: | Banquet |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-03-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-04-04 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000057 |
|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 615917 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 964 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 1 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |