Ingredienser: Vatten, socker, HAVRE, glukossirap, maltodextrin, kokosolja, druvsocker, stärkelse, stabiliseringsmedel (guarkärnmjöl, gellangummi), emulgeringsmedel (mono- och diglycerider av fettsyror), naturliga aromer, salt.
Vår Soft Serve är en krämig och havrebaserad mjukglass med en len vaniljsmak. Gjord på svensk havre, tillverkad i Landskrona. Perfekt för servering året runt! Förvaras kyld.
109214996302 / Kolonial/Speceri -- Desserter/Mellanmål, ätfärdiga -- Övrig dessert -- Övrig dessert
| Typ av märkning: | FSC Forest Steward Council Mix |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Soja | Fri från | Ja |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Förvaringsinstruktioner: | Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Ha förpackning kyld en dag innan användning för bästa resultat. Vid öppning, använd hela förpackningen. |
| Användningsinstruktioner: | Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Ha förpackning kyld en dag innan användning för bästa resultat. Vid öppning, använd hela förpackningen. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 654 kJ |
| Energi: | 155 kcal |
| Fett: | 4,3 g |
| - Varav mättat fett: | 3,5 g |
| Kolhydrat: | 28 g |
| - Varav sockerarter: | 18 g |
| Protein: | 0,8 g |
| Salt: | 0,06 g |
| Fiber: | 0,6 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07394376621161 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 27394376621165 |
| Artikelkategori: | Soft Serve |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Plantbaserad mjukglass 1L |
| Produktnamn: | Soft Serve |
| Varumärke: | Oatly |
| Förpackningsstorlek: | 1L |
| Kontakt GLN: | 7394376000003 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Oatly AB |
| Kontaktadress: | Ångfärjekajen 8, SE-211 19 Malmö |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | info@oatly.com |
| Sökbegrepp E-handel | Mjukglass, havrebaserad mjukglass, vegan |
|---|
| Marknadsbudskap: | Vår Soft Serve är en krämig och havrebaserad mjukglass med en len vaniljsmak. Gjord på svensk havre, tillverkad i Landskrona. Perfekt för servering året runt! Förvaras kyld. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-05-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-05-30 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2023-05-31 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2023-06-01 |
| Produktklass, kod: | 10000026 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Vatten, socker, HAVRE, glukossirap, maltodextrin, kokosolja, druvsocker, stärkelse, stabiliseringsmedel (guarkärnmjöl, gellangummi), emulgeringsmedel (mono- och diglycerider av fettsyror), naturliga aromer, salt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 22029919 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Ha förpackning kyld en dag innan användning för bästa resultat. Vid öppning, använd hela förpackningen. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Ha förpackning kyld en dag innan användning för bästa resultat. Vid öppning, använd hela förpackningen. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Soja | Fri från | Ja |
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Brick- eller tegelstensförpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1063 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 75 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 205 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27394376621165 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 62116 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07394376621161 |
| Ingår i: | 120 st Toppnivåförpackningar 37394376621162 |
| Artikelkategori: | Soft Serve |
|---|---|
| Produktnamn: | Soft Serve |
| Varumärke: | Oatly |
| Leverantörens artikelnummer | 62116 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7394376000003 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Oatly AB |
| Kontaktadress: | Ångfärjekajen 8, SE-211 19 Malmö |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | info@oatly.com |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-05-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-05-30 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2023-05-31 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2023-06-01 |
| Produktklass, kod: | 10000026 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 6480 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 6000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 6000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 165 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 231 mm |
| Artikelns höjd: | 219 mm |
| Staplingsbarhet | 2 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37394376621162 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 120 st Mellannivåförpackningar 27394376621165 |
| Artikelkategori: | Soft Serve |
|---|---|
| Varumärke: | Oatly |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-05-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-05-30 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2023-05-31 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2023-06-01 |
| Produktklass, kod: | 10000026 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 802600 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1245 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 24 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |