
Lingon (45%), Vatten, socker, pektin (E440), konserveringsmedel (E202). Innehåller 45 g bär och totalt mängd socker 26 g varav tillsatt 22,6 g per 100 g sylt. ***Produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid ingrediensförteckningen på förpackningen.***
Äkta Sylt med 45% bär. Den älskade lingonsylten från Örnäs har länge haft en plats i vårt sortiment. Nu är den också Från Sverige-märkt så du kan vara trygg i vetskapen att du väljer en äkta svensk produkt med lingon från de Norrländska skogarna. Producerad i Lycksele av Kungliga Hovleverantören Örnäs. Lingonsylt är en klassiker i det svenska köket och passar utmärkt till bland annat köttbullar, havregrynsgröt och köttfärslimpa.
45% bär
102311284382 / Kolonial/Speceri -- Sylt/Marmelader/Geléer -- Sylt/Äppelmos -- Lingonsylt
| Typ av märkning: | Från Sverige |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 507 kJ |
| Energi: | 120 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 28 g |
| - Varav sockerarter: | 26 g |
| Protein: | < 0,5 g |
| Salt: | 0 g |
| Fiber: | 1,54 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07394309206847 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 07394309606845 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Lingonsylt 45% bär 1,5kg |
| Produktnamn: | Lingonsylt 45% bär |
| Varumärke: | ÖRNÄS HERRGÅRD |
| Förpackningsstorlek: | 1,5kg |
| Sökbegrepp E-handel | LINGON LINGONSYLT SYLT LINGON 45% FRÅN SVERIGE |
|---|
| Marknadsbudskap: | Äkta Sylt med 45% bär. Den älskade lingonsylten från Örnäs har länge haft en plats i vårt sortiment. Nu är den också Från Sverige-märkt så du kan vara trygg i vetskapen att du väljer en äkta svensk produkt med lingon från de Norrländska skogarna. Producerad i Lycksele av Kungliga Hovleverantören Örnäs. Lingonsylt är en klassiker i det svenska köket och passar utmärkt till bland annat köttbullar, havregrynsgröt och köttfärslimpa. 45% bär |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | 45% lingon |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-04-29 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-05-04 |
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Lingon (45%), Vatten, socker, pektin (E440), konserveringsmedel (E202). Innehåller 45 g bär och totalt mängd socker 26 g varav tillsatt 22,6 g per 100 g sylt. ***Produktsammansättningen kan ändras, läs därför alltid ingrediensförteckningen på förpackningen.*** |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20071010 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 60 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1560 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 149 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 149 mm |
| Artikelns höjd: | 136 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07394309606845 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 20684 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07394309206847 |
| Ingår i: | 64 st Toppnivåförpackningar 27394309206841 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Produktnamn: | Lingonsylt 45% bär |
| Varumärke: | ÖRNÄS HERRGÅRD |
| Förpackningsstorlek: | 7,5kg |
| Leverantörens artikelnummer | 20684 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-04-29 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-05-04 |
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 125 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 7925 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 7500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 7500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Antal per lav: | undefined st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | undefined st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27394309206841 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 64 st Mellannivåförpackningar 07394309606845 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Varumärke: | ÖRNÄS HERRGÅRD |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-04-29 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-05-04 |
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 532200 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1270 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |