
Hjortron (45%), socker, vatten, pektin (E440), citonsyra (E330), konserveringsmedel (E202, E211). Innehåller 45 g bär. Total mängd socker 40 g varav tillsatt 37,8 g per 100 g sylt.
: Från Kungliga Hovleverantören Örnäs i Lycksele kommer härlig hjortronsylt med mycket smak. Med en perfekt balans mellan sötma och syra, förgyller vår sylt både frukostar, fikastunder och desserter. Den passar utmärkt i desserter, till glass eller bakverk.
102311284378 / Kolonial/Speceri -- Sylt/Marmelader/Geléer -- Sylt/Äppelmos -- Hjortronsylt
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 743 kJ |
| Energi: | 173 kcal |
| Fett: | < 0,5 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| - Varav fleromättat fett: | < 0 g |
| - Varav enkelomättat fett: | < 0 g |
| Kolhydrat: | 40 g |
| - Varav sockerarter: | 40 g |
| Protein: | < 0,5 g |
| Salt: | 0,003 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07394309205987 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 07394309605985 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Hjortronsylt 1,5kg |
| Produktnamn: | Hjortronsylt 1,5kg |
| Varumärke: | ÖRNÄS HERRGÅRD |
| Sökbegrepp E-handel | Sylt, 45% Hjortron, 1, 5kg, Hjortronsylt, Örnäs, |
|---|
| Marknadsbudskap: | : Från Kungliga Hovleverantören Örnäs i Lycksele kommer härlig hjortronsylt med mycket smak. Med en perfekt balans mellan sötma och syra, förgyller vår sylt både frukostar, fikastunder och desserter. Den passar utmärkt i desserter, till glass eller bakverk. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-21 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-10-22 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-10-23 |
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Hjortron (45%), socker, vatten, pektin (E440), citonsyra (E330), konserveringsmedel (E202, E211). Innehåller 45 g bär. Total mängd socker 40 g varav tillsatt 37,8 g per 100 g sylt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | CUSTOMS_TARIFF_NUMBER |
|---|---|
| Importklassificering: | 2007101095 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 60 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1560 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1500 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1500 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 1500 |
| Artikelns bredd: | 149 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 149 mm |
| Artikelns höjd: | 136 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07394309605985 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 20598 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07394309205987 |
| Ingår i: | 64 st Toppnivåförpackningar 27394309205981 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Produktnamn: | Hjortronsylt 1,5kg |
| Varumärke: | ÖRNÄS HERRGÅRD |
| Leverantörens artikelnummer | 20598 |
|---|
| Marknadsbudskap: | : Från Kungliga Hovleverantören Örnäs i Lycksele kommer härlig hjortronsylt med mycket smak. Med en perfekt balans mellan sötma och syra, förgyller vår sylt både frukostar, fikastunder och desserter. Den passar utmärkt i desserter, till glass eller bakverk. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-21 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-10-22 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-10-23 |
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 125 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 7925 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 7500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 7500 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 7500 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 7500 |
| Artikelns bredd: | 400 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Antal per lav: | undefined st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | undefined st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27394309205981 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 64 st Mellannivåförpackningar 07394309605985 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Varumärke: | ÖRNÄS HERRGÅRD |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-21 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-10-22 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-10-23 |
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 532200 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1270 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |