Krossad tomat (tomat, tomatjuice), tortelloni (durumVETEMJÖL, ricaottaOST, ÄGG, vatten, spenat, ströbröd (VETE), salt, vitpeppar, muskot), GRÄDDE, lök, olivolja, morot, salt (jod), tomatpuré, SELLERI, socker, basilika, modifierad potatisstärkelse, vitlök, vitpeppar.
Vår tortelloni är gjord på färsk pasta av durumvete. Pastaknytena är fyllda med rikligt med ricottaost och spenat. Vi låter vår tortelloni koka i en klassisk italiensk tomatsås gjord på bland annat färsk basilika och selleri. För extra krämighet har vi i en skvätt grädde också.
309114936424 / Färskvaror/Kylvaror -- Enportionsrätter (kompletta) -- Färdiglagade rätter -- Pastarätter
| Tillagningssätt: | Tillaga i mikrovågsugn |
|---|---|
| Anvisningar: | Rätten värms enkelt 3 minuter i mikro (max 4 min) eller piper när den är klar. Du kan också värma den i kokande vatten i 10 minuter. Stick ej hål på plasten. Rör om innan servering. |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 38 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara, förvaras i högst +8°C. |
| Användningsinstruktioner: | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och bör konsumeras inom 2 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 746 kJ |
| Energi: | 179 kcal |
| Fett: | 12 g |
| - Varav mättat fett: | 6,6 g |
| Kolhydrat: | 13 g |
| - Varav sockerarter: | 4,0 g |
| Protein: | 3,8 g |
| Salt: | 1,4 g |
| Fiber: | 1,2 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Selleri | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393914000154 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Artikelkategori: | Färdigrätter |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Gooh! Tortelloni med ricotta och spenat i krämig tomatsås 370g |
| Produktnamn: | Tortelloni med ricotta och spenat |
| Varumärke: | Gooh |
| Reglerat produktnamn: | Tortelloni med ricottaost (9%) och spenat (1,5%) i tomatsås (40%). |
| Förpackningsstorlek: | 370 g |
| Refererad artikel GTIN: | 07350027522713 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Kontakt GLN: | 7300009082452 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Sverige AB |
| Kontaktadress: | Sockenvägen 40, 697 80 Sköllersta, Sverige. |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.atria.se |
| E-post: | konsumentkontakt@atria.com |
| Sökbegrepp E-handel | tortelloni, ricotta, spenat, vegetariskt, pastaknyten, durumvete, tomatsås, krämig sås, ost, färsk pasta, knyten, matlåda, maträtt, rätt, husman, husmanskost, gooh, gooh! Gooh, Gooh!, operakällaren, Stefano Catenacci, Järna, husmansrätter, god, smak, god smak, micvac, förpackning, tråg, goohrätt, gooh!rätt, snabbt, snabbt och enkelt, enkelt, god mat, recept, måltid, lunch, lunchrätt, låda, middag, middagstips, lunchtips, genomskinligt tråg, förpackning, lagat av kockar, enkla recept, gott och enkelt, svenskt, svenskt kött, svensk kyckling, inga onödiga tillsatser, noggrannt utvalda råvaror, lagad från grunden, färdigmat, halvfabrikat, mat på jobbet, mat, föda, kost, bra kost, antal kalorier, kolhydrater, bra, maträtt, lunchrast, måltid mitt på dagen, middagsmål, rast, gott att äta, tillagad mat, anrättning, färdigmat, snabbmat, mikro, mikromat, micro, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Vår tortelloni är gjord på färsk pasta av durumvete. Pastaknytena är fyllda med rikligt med ricottaost och spenat. Vi låter vår tortelloni koka i en klassisk italiensk tomatsås gjord på bland annat färsk basilika och selleri. För extra krämighet har vi i en skvätt grädde också. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Tortelloni gjord på färsk pasta. Fyllning av ricotta och spenat. Italiensk tomatsås. Endast 3 minuter i mikro. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-03 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Produktklass, kod: | 10000613 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Krossad tomat (tomat, tomatjuice), tortelloni (durumVETEMJÖL, ricaottaOST, ÄGG, vatten, spenat, ströbröd (VETE), salt, vitpeppar, muskot), GRÄDDE, lök, olivolja, morot, salt (jod), tomatpuré, SELLERI, socker, basilika, modifierad potatisstärkelse, vitlök, vitpeppar. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Produkten är vegetarisk | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19022099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara, förvaras i högst +8°C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och bör konsumeras inom 2 dagar. |
| Återvinningsinstruktioner: | Tråg, förslutningsfilm och ventil sorteras som plast. Ytterförpackningen sorteras som papper. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 38 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hylsa |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 400 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 370 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 370 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 205 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 45 mm |
| Artikelns höjd: | 135 mm |