Köttbullar (29%) (fläsk*- och nötkött* (80%), ströbröd (VETE), potatis, lök, ÄGG, salt, potatismjöl, torkad lök, kryddor, socker, MJÖLKpulver), potatis (27%), vatten, MJÖLK, GRÄDDE (5,7%), SMÖR, kalvfond (vatten, salt, köttextrakt, tomatpulver, arom, kalvbuljong, modifierad potatisstärkelse), lök, salt (jod), modifierad potatisstärkelse, socker, bacon (sidfläsk*, vatten, salt, druvsocker, stabiliseringsmedel (E451), antioxidationsmedel (natriumaskorbat), konserveringsmedel (E250)), ättika, vitpeppar. *Ursprung: Sverige.
Våra köttbullar, gjorda på en blandning av svensk nötfärs och svensk fläskfärs, har funnits på vår meny ända sedan starten. Vi serverar dem med vårt potatismos som vi lagar från grunden varenda dag i köket i Järna. Till det vår gräddsås som är smaksatt med bland annat sidfläsk för den perfekta balansen.
309114936422 / Färskvaror/Kylvaror -- Enportionsrätter (kompletta) -- Färdiglagade rätter -- Kötträtter
| Tillagningssätt: | Tillaga i mikrovågsugn |
|---|---|
| Anvisningar: | Rätten värms enkelt 3 minuter i mikro (max 4 min) eller piper när den är klar. Du kan också värma den i kokande vatten i 10 minuter. Stick ej hål på plasten. |
| Tillagningsmetod: |
|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 38 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara, förvaras i högst +8°C. |
| Användningsinstruktioner: | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och bör konsumeras inom 2 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 685 kJ |
| Energi: | 164 kcal |
| Fett: | 10 g |
| - Varav mättat fett: | 5,6 g |
| Kolhydrat: | 12 g |
| - Varav sockerarter: | 1,4 g |
| Protein: | 5,8 g |
| Salt: | 1,1 g |
| Fiber: | 0,7 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393914000147 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Artikelkategori: | Färdigrätter |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Gooh! Köttbullar med potatismos och gräddsås 400g |
| Produktnamn: | Köttbullar med Potatismos, Gräddsås |
| Varumärke: | Gooh |
| Förpackningsstorlek: | 400g |
| Refererad artikel GTIN: | 07350027520665 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Kontaktnamn: | Atria Sverige |
|---|---|
| Kontaktadress: | konsumentkontakt@atria.com |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | konsumentkontakt@atria.com |
| Hemsida: | www.atria.se |
| Sökbegrepp E-handel | köttbullar, potatis, potatismos, brunsås, lingonsylt, köttbullar med, svensk nötfärs, svensk fläskfärs, gräddsås, pressgurka, husman, husmanskostmatlåda, maträtt, rätt, husman, husmanskost, gooh, gooh! Gooh, Gooh!, operakällaren, Stefano Catenacci, Järna, husmansrätter, god, smak, god smak, micvac, förpackning, tråg, goohrätt, gooh!rätt, snabbt, snabbt och enkelt, enkelt, god mat, recept, måltid, lunch, lunchrätt, låda, middag, middagstips, lunchtips, genomskinligt tråg, förpackning, lagat av kockar, enkla recept, gott och enkelt, svenskt, svenskt kött, svensk kyckling, inga onödiga tillsatser, noggrannt utvalda råvaror, lagad från grunden, färdigmat, halvfabrikat, mat på jobbet, mat, föda, kost, bra kost, antal kalorier, kolhydrater, bra, maträtt, lunchrast, måltid mitt på dagen, middagsmål, rast, gott att äta, tillagad mat, anrättning, färdigmat, snabbmat, mikro, mikromat, micro, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Våra köttbullar, gjorda på en blandning av svensk nötfärs och svensk fläskfärs, har funnits på vår meny ända sedan starten. Vi serverar dem med vårt potatismos som vi lagar från grunden varenda dag i köket i Järna. Till det vår gräddsås som är smaksatt med bland annat sidfläsk för den perfekta balansen. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Köttbullar på svenskt kött. Potatismos lagat från grunden. Endast 3 minuter i mikro. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-11-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-10 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-08 |
| Produktklass, kod: | 10000613 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Köttbullar (29%) (fläsk*- och nötkött* (80%), ströbröd (VETE), potatis, lök, ÄGG, salt, potatismjöl, torkad lök, kryddor, socker, MJÖLKpulver), potatis (27%), vatten, MJÖLK, GRÄDDE (5,7%), SMÖR, kalvfond (vatten, salt, köttextrakt, tomatpulver, arom, kalvbuljong, modifierad potatisstärkelse), lök, salt (jod), modifierad potatisstärkelse, socker, bacon (sidfläsk*, vatten, salt, druvsocker, stabiliseringsmedel (E451), antioxidationsmedel (natriumaskorbat), konserveringsmedel (E250)), ättika, vitpeppar. *Ursprung: Sverige. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19022099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara, förvaras i högst +8°C. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Öppnad förpackning förvaras i kylskåp och bör konsumeras inom 2 dagar. |
| Återvinningsinstruktioner: | Tråg, förslutningsfilm och ventil sorteras som plast. Ytterförpackningaen sorteras som papper. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 38 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hylsa |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 430 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 400 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 400 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 205 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 45 mm |
| Artikelns höjd: | 135 mm |