

Rödbetor, ättika, socker, salt.
Tärnade 8x8x8 mm
102911544809 / Kolonial/Speceri -- Grönsaker -- Grönsaksinläggningar -- Rödbetor, tärnade
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1460 |
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad burk hållbar 14 dagar försluten i kyl (<+7°C). |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 209 kJ |
| Energi: | 49 kcal |
| Fett: | < 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,1 g |
| Kolhydrat: | 9,4 g |
| - Varav sockerarter: | 9,3 g |
| Protein: | 1,1 g |
| Salt: | 1,0 g |
| Fiber: | 2,5 g |
| Allergenpåstående: | Innehåller inga allergener enl. EU 1169/2011. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393756065670 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 6567 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 27393756065674 |
| Artikelkategori: | Rödbetor |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Rödbetor Tärnade |
| Produktnamn: | Rödbetor Tärnade |
| Varumärke: | IDA |
| Förpackningsstorlek: | 10.6 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 6567 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 07393756065656 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Sökbegrepp E-handel | Rödbetor, Rödbeta, Röd, Tärnad, Legym, Grönsak, Rotfrukt, Konserv |
|---|---|
| Övrig Information | pH: 3,8-4,2. Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsförteckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. 8x8x8 mm. |
| Marknadsbudskap: | Tärnade 8x8x8 mm |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-18 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rödbetor, ättika, socker, salt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Tyskland |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. Öppnad burk hållbar 14 dagar försluten i kyl (<+7°C). |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1460 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk - metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 543 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 11143 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 6500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 234 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 234 mm |
| Artikelns höjd: | 270 mm |
| Staplingsbarhet | 4 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393756065674 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Basnivåförpackningar 07393756065670 |
| Artikelkategori: | Rödbetor |
|---|---|
| Varumärke: | IDA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-17 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-18 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Plattformshöjd: | 150mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 827296 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1230 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 18 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |