
Vita bönor, vatten, salt, stabiliseringsmedel: kalciumklorid, antioxidant: askorbinsyra.
Den milda och mjuka vita bönan passar fint i sallader, grytor och soppor.
101010514112 / Kolonial/Speceri -- Baljväxter/Frö -- Bönor -- Röda Kidneybönor
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Den milda och mjuka vita bönan passar fint i sallader, grytor och soppor. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 2 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt. Bönorna i öppnad burk förvaras kylt i annat förslutningsbart kärl, ej metall. Bör konsumeras inom 2-4 dagar. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 395 kJ |
| Energi: | 94 kcal |
| Fett: | 0,6 g |
| - Varav mättat fett: | 0,3 g |
| Kolhydrat: | 12,5 g |
| - Varav sockerarter: | 0,7 g |
| Protein: | 6,3 g |
| Salt: | 0,61 g |
| Fiber: | 6,9 g |
| Allergenpåstående: | Innehåller inga allergener enl. EU 1169/2011. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393756039497 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 03949 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 17393756039494 |
| Artikelkategori: | Bönor |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Vita bönor |
| Produktnamn: | Vita bönor |
| Varumärke: | SUN VALLEY |
| Förpackningsstorlek: | 3500 g |
| Leverantörens artikelnummer | 03949 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | bönor, grönsak, wernsing, sun valley, vita, vita bönor |
|---|---|
| Övrig Information | Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsföretckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. BRC certifierad leverantör. |
| Marknadsbudskap: | Den milda och mjuka vita bönan passar fint i sallader, grytor och soppor. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-18 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-19 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vita bönor, vatten, salt, stabiliseringsmedel: kalciumklorid, antioxidant: askorbinsyra. |
|---|
| Tillverkningsland: | Nederländerna |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. Bönorna i öppnad burk förvaras kylt i annat förslutningsbart kärl, ej metall. Bör konsumeras inom 2-4 dagar. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 2 |
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 27 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3527 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 230 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 430 mm |
| Artikelns höjd: | 40 mm |
| Staplingsbarhet | 4 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17393756039494 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 3949 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07393756039497 |
| Ingår i: | 55 st Toppnivåförpackningar 27393756039491 |
| Artikelkategori: | Bönor |
|---|---|
| Produktnamn: | Vita bönor |
| Varumärke: | SUN VALLEY |
| Förpackningsstorlek: | 4x3500 g |
| Leverantörens artikelnummer | 3949 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | bönor, grönsak, wernsing, sun valley, vita, vita bönor |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-18 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-19 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 477 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 14585 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 10000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 10000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 265 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 389 mm |
| Artikelns höjd: | 175 mm |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393756039491 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 55 st Mellannivåförpackningar 17393756039494 |
| Artikelkategori: | Bönor |
|---|---|
| Varumärke: | SUN VALLEY |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-18 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-19 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Plattformshöjd: | 150mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 827175 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1025 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 11 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |