
Vatten, gurka (24,8%), morötter (16,5%), blomkål (10,5%), socker, syltlök (3,3%), salt, syra: ättiksyra (E260), ättika, konserveringsmedel: natriumdisulfit (E223), konsistensmedel: kalciumklorid (E509). Kan innehålla spår av selleri.
Gurka: räfflad 8 mm, Morot: räfflad 6-8 mm, Syltlök: 14-16 mm, Blomkålsbuketter: 20-28 mm.
102911564792 / Kolonial/Speceri -- Grönsaker -- Salladskonserver -- Pickles
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt, ej i direkt solljus. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 217 kJ |
| Energi: | 51 kcal |
| Fett: | 0,1 g |
| - Varav mättat fett: | < 0,0 g |
| Kolhydrat: | 10,7 g |
| - Varav sockerarter: | 10,5 g |
| Protein: | 0,8 g |
| Salt: | 1,4 g |
| Fiber: | 1,7 g |
| Svaveldioxid eller sulfit | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Selleri | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Allergenpåstående: | Enl. EU 1169/2011. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393756039077 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 03907 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 17393756039074 |
| Artikelkategori: | Pickles mix |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Pickles mix |
| Produktnamn: | Pickles mix |
| Varumärke: | IDA |
| Förpackningsstorlek: | 2450 gr |
| Leverantörens artikelnummer | 03907 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Pickles, Grönsak, Blandning, Mix, Pickles mix, inlagd, gurka, morötter, syltlök, IDA, IDA Storkök, Wernsing |
|---|---|
| Övrig Information | Grönt lock på burk. pH: 3,5 (3,1-3,9). Brix: 14 (12-16). Pastöriserad. Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsförteckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. BRC och IFS Food certifierad leverantör. |
| Marknadsbudskap: | Gurka: räfflad 8 mm, Morot: räfflad 6-8 mm, Syltlök: 14-16 mm, Blomkålsbuketter: 20-28 mm. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-24 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, gurka (24,8%), morötter (16,5%), blomkål (10,5%), socker, syltlök (3,3%), salt, syra: ättiksyra (E260), ättika, konserveringsmedel: natriumdisulfit (E223), konsistensmedel: kalciumklorid (E509). Kan innehålla spår av selleri. |
|---|
| Tillverkningsland: | Nederländerna |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt, ej i direkt solljus. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mmm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 124 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2574 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1450 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2450 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 140 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 140 mm |
| Artikelns höjd: | 201 mm |
| Staplingsbarhet | 6 basförpackningar i höjd |
|---|
| Faktor avrunnen vikt | 0.59 |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17393756039074 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 3907 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07393756039077 |
| Ingår i: | 120 st Toppnivåförpackningar 27393756039071 |
| Artikelkategori: | Pickles mix |
|---|---|
| Produktnamn: | Pickles mix |
| Varumärke: | IDA |
| Förpackningsstorlek: | 2x2450gr |
| Leverantörens artikelnummer | 3907 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Pickles, Grönsak, Blandning, Mix, Pickles mix, inlagd, gurka, morötter, syltlök, IDA, IDA Storkök, Wernsing |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-24 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt, ej i direkt solljus. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 75 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5223 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2900 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 4900 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 144 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 205 mm |
| Artikelns höjd: | 284 mm |
| Staplingsbarhet | 6 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393756039071 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 120 st Mellannivåförpackningar 17393756039074 |
| Artikelkategori: | Pickles mix |
|---|---|
| Varumärke: | IDA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-03-24 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt, ej i direkt solljus. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Plattformshöjd: | 150mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 651760 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1854 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |