Muffinsmix (Socker, VETEMJÖL, potatisstärkelse, HELÄGGSPULVER, ÄGGULEPULVER, modifierad stärkelse E1414, bakpulver (E500, E450), druvsocker, salt, arom (vanillin).), vatten, socker, rapsolja, bagerivetemjöl (VETEMJÖL, VETEGLUTEN, maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra, amylas, xylanas), muffins koncentrat grays (VETEMJÖL, socker, modifierad stärkelse E1414, VASSLEPULVER (MJÖLK), salt, vegetabiliskt olja (raps), bakpulver (E450, E500), emulgeringsmedel E471, ÄGGVITEPULVER, arom, stabiliseringsmedel E415, färgämne E160a, mjölbehandlingsmedel E300.), glukossirap, vegetabilisk olja (raps,kokos), VETESTÄRKELSE, kanel (3,5%), kanel, VETEMJÖL, vaniljarom (Sötningsmedel E420, vatten, etylalkohol, aromer.), modifierad stärkelse, kardemummakärnor, fullhärdad rapsolja, salt, konserveringsmedel E202 (0,2%), vanillin.
Saftig och smakrik kanelbullekaka med god kanelfyllning, toppad med pärlsocker. Nästan bättre än en kanelbulle!
205112436493 / Djupfryst -- Desserter/Mellanmål -- Övrig dessert -- Övrig dessert
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1553 kJ |
| Energi: | 371 kcal |
| Fett: | 17 g |
| - Varav mättat fett: | 2,4 g |
| Kolhydrat: | 51 g |
| - Varav sockerarter: | 33 g |
| Protein: | 3,7 g |
| Salt: | 0,59 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697492412 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 07393697049241 |
| Artikelkategori: | Kanelbullekaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Kanelbullekaka |
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Förpackningsstorlek: | 16x100g |
| Marknadsbudskap: | Saftig och smakrik kanelbullekaka med god kanelfyllning, toppad med pärlsocker. Nästan bättre än en kanelbulle! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Muffinsmix (Socker, VETEMJÖL, potatisstärkelse, HELÄGGSPULVER, ÄGGULEPULVER, modifierad stärkelse E1414, bakpulver (E500, E450), druvsocker, salt, arom (vanillin).), vatten, socker, rapsolja, bagerivetemjöl (VETEMJÖL, VETEGLUTEN, maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra, amylas, xylanas), muffins koncentrat grays (VETEMJÖL, socker, modifierad stärkelse E1414, VASSLEPULVER (MJÖLK), salt, vegetabiliskt olja (raps), bakpulver (E450, E500), emulgeringsmedel E471, ÄGGVITEPULVER, arom, stabiliseringsmedel E415, färgämne E160a, mjölbehandlingsmedel E300.), glukossirap, vegetabilisk olja (raps,kokos), VETESTÄRKELSE, kanel (3,5%), kanel, VETEMJÖL, vaniljarom (Sötningsmedel E420, vatten, etylalkohol, aromer.), modifierad stärkelse, kardemummakärnor, fullhärdad rapsolja, salt, konserveringsmedel E202 (0,2%), vanillin. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1800 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1600 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1600 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 310 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 310 mm |
| Artikelns höjd: | 59 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697049241 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4924 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07393697492412 |
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 07393697492450 |
| Artikelkategori: | Kanelbullekaka |
|---|---|
| Produktnamn: | Kanelbullekaka |
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Förpackningsstorlek: | 64x100g |
| Leverantörens artikelnummer | 4924 |
|---|
| Marknadsbudskap: | Saftig och smakrik kanelbullekaka med god kanelfyllning, toppad med pärlsocker. Nästan bättre än en kanelbulle! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 7200 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 6400 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 6400 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 310 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 310 mm |
| Artikelns höjd: | 118 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697492450 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 07393697049241 |
| Artikelkategori: | Kanelbullekaka |
|---|---|
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 365 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 400 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 192800 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1100 mm |
| Staplingsbarhet | 4 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |