Muffins koncentrat grays (VETEMJÖL, socker, modifierad stärkelse E1414, VASSLEPULVER (MJÖLK), salt, vegetabiliskt olja (raps), bakpulver (E450, E500), emulgeringsmedel E471, ÄGGVITEPULVER, arom, stabiliseringsmedel E415, färgämne E160a, mjölbehandlingsmedel E300.), vatten, rapsolja, FÄRSKOST, pastöriserad MJÖLK, bagerivetemjöl (VETEMJÖL, VETEGLUTEN, maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra, amylas, xylanas), honung, socker, VALNÖT, florsocker (socker, potatisstärkelse), blåbär, modifierad potatisstärkelse, modifierad stärkelse, citronsyra, mjölksyrakultur. Kan innehålla spår av hasselnöt och pekannöt.
En saftig och söt honungskaka med knapriga valnötter, glaserad med härligt sötsyrlig blåbärsyoghurtglasyr.
205112436493 / Djupfryst -- Desserter/Mellanmål -- Övrig dessert -- Övrig dessert
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1479 kJ |
| Energi: | 353 kcal |
| Fett: | 21 g |
| - Varav mättat fett: | 4,6 g |
| Kolhydrat: | 37 g |
| - Varav sockerarter: | 23 g |
| Protein: | 4,1 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Valnöt | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Korn | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697477419 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 07393697047742 |
| Artikelkategori: | Honungskaka med Yoghurtglasyr |
|---|---|
| Produktnamn: | Honungskaka med Yoghurtglasyr |
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Förpackningsstorlek: | 16x110g |
| Marknadsbudskap: | En saftig och söt honungskaka med knapriga valnötter, glaserad med härligt sötsyrlig blåbärsyoghurtglasyr. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Muffins koncentrat grays (VETEMJÖL, socker, modifierad stärkelse E1414, VASSLEPULVER (MJÖLK), salt, vegetabiliskt olja (raps), bakpulver (E450, E500), emulgeringsmedel E471, ÄGGVITEPULVER, arom, stabiliseringsmedel E415, färgämne E160a, mjölbehandlingsmedel E300.), vatten, rapsolja, FÄRSKOST, pastöriserad MJÖLK, bagerivetemjöl (VETEMJÖL, VETEGLUTEN, maltmjöl av KORN, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra, amylas, xylanas), honung, socker, VALNÖT, florsocker (socker, potatisstärkelse), blåbär, modifierad potatisstärkelse, modifierad stärkelse, citronsyra, mjölksyrakultur. Kan innehålla spår av hasselnöt och pekannöt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1960 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1760 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1760 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 310 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 310 mm |
| Artikelns höjd: | 59 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697047742 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4774 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07393697477419 |
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 07393697477457 |
| Artikelkategori: | Honungskaka med Yoghurtglasyr |
|---|---|
| Produktnamn: | Honungskaka med Yoghurtglasyr |
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Förpackningsstorlek: | 64x110g |
| Leverantörens artikelnummer | 4774 |
|---|
| Marknadsbudskap: | En saftig och söt honungskaka med knapriga valnötter, glaserad med härligt sötsyrlig blåbärsyoghurtglasyr. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 7840 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 7040 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 7040 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 310 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 310 mm |
| Artikelns höjd: | 118 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697477457 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 07393697047742 |
| Artikelkategori: | Honungskaka med Yoghurtglasyr |
|---|---|
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 365 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 400 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 208160 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1100 mm |
| Staplingsbarhet | 4 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |