Mandelmassa (socker, SÖTMANDEL, vatten, glykos, invertsocker, konserveringsmedel (E202)), SMÖR, socker, florsocker (socker, potatisstärkelse), lemoncurd:(socker, citronjuice (22,5 %), majsstärkelse, förtjockningsmedel (pektin), arom, konserveringsmedel (kaliumsorbat), färgämne (betakaroten)), ÄGGVITA, vegetabiliskt fett (kokos), passionsfrukt, kakaopulver, citron, kakaomassa, vatten, emulgeringsmedel (solroslecitin), vanillin, havssalt, rapsolja, konserveringsmedel (E202), stabiliseringsmedel (E412), surhetsreglerande medel (E330, E331). Kan innehålla spår av nötter
På en härlig mandelmassabotten vilar en fyllning gjord på smör, lemoncurd, passionsfrukt och citron. Allt toppat med chokladglasyr.
205112436493 / Djupfryst -- Desserter/Mellanmål -- Övrig dessert -- Övrig dessert
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1856 kJ |
| Energi: | 444 kcal |
| Fett: | 30 g |
| - Varav mättat fett: | 17 g |
| Kolhydrat: | 42 g |
| - Varav sockerarter: | 38 g |
| Protein: | 3,9 g |
| Salt: | 0,48 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mandel | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697426417 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 07393697042648 |
| Artikelkategori: | Biskvibit Citron Passion |
|---|---|
| Produktnamn: | Biskvibit Citron Passion |
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Förpackningsstorlek: | 28x55g |
| Marknadsbudskap: | På en härlig mandelmassabotten vilar en fyllning gjord på smör, lemoncurd, passionsfrukt och citron. Allt toppat med chokladglasyr. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Mandelmassa (socker, SÖTMANDEL, vatten, glykos, invertsocker, konserveringsmedel (E202)), SMÖR, socker, florsocker (socker, potatisstärkelse), lemoncurd:(socker, citronjuice (22,5 %), majsstärkelse, förtjockningsmedel (pektin), arom, konserveringsmedel (kaliumsorbat), färgämne (betakaroten)), ÄGGVITA, vegetabiliskt fett (kokos), passionsfrukt, kakaopulver, citron, kakaomassa, vatten, emulgeringsmedel (solroslecitin), vanillin, havssalt, rapsolja, konserveringsmedel (E202), stabiliseringsmedel (E412), surhetsreglerande medel (E330, E331). Kan innehålla spår av nötter |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1750 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1550 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1550 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 310 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 310 mm |
| Artikelns höjd: | 59 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697042648 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4264 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07393697426417 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 07393697426455 |
| Artikelkategori: | Biskvibit Citron Passion |
|---|---|
| Produktnamn: | Biskvibit Citron Passion |
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Förpackningsstorlek: | 56x55g |
| Leverantörens artikelnummer | 4264 |
|---|
| Marknadsbudskap: | På en härlig mandelmassabotten vilar en fyllning gjord på smör, lemoncurd, passionsfrukt och citron. Allt toppat med chokladglasyr. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 3500 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3100 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3100 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 310 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 310 mm |
| Artikelns höjd: | 118 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697426455 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 07393697042648 |
| Artikelkategori: | Biskvibit Citron Passion |
|---|---|
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 365 |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 400 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 188000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1100 mm |
| Staplingsbarhet | 8 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |