Muffinsmix (Rismjöl, socker, förtjockningsmedel (modifierad potatisstärkelse), stabiliseringsmedel (E464 Hydroxipropylmetylcellulosa, E466 Natriumkarboximetylcellulosa, E412 Guarkärnmjöl, E415 Xantangummi), Jäsmedel (E450(i) Dinatriumdifosfat, E500(ii) Natriumvätekarbonat), salt, risstärkelse, modifierad majsstärkelse, emulgeringsmedel (E475 Polyglycerolestrar av fettsyror, E481 Natriumstearoyl-2-laktylat, E471 Mono- och diglycerider av fettsyror), Aromämne), vatten, rapsolja, blåbär, socker, HELÄGGSPULVER, glukossirap, Förtjockningsmedel (E440), fruktsocker, Bakpulver: (E450, E500, majsstärkelse), Surhetsreglerande medel (E330), Konserveringsmedel (E202). 9.5% Blåbär ursprung EU.
205612576134 / Djupfryst -- Kaffebröd/Degämne/Smördeg -- Degämne kaffebröd -- Övrigt kaffebröd
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1375 kJ |
| Energi: | 329 kcal |
| Fett: | 16 g |
| - Varav mättat fett: | 1,9 g |
| Kolhydrat: | 42 g |
| - Varav sockerarter: | 25 g |
| Protein: | 3,4 g |
| Salt: | 0,74 g |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697024101 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 2410 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 07393697034155 |
| Artikelkategori: | Blåbärsmuffins (gluten&mjölkfri) |
|---|---|
| Produktnamn: | Blåbärsmuffins (gluten&mjölkfri) |
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Förpackningsstorlek: | 24x80g |
| Leverantörens artikelnummer | 2410 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000170 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Muffinsmix (Rismjöl, socker, förtjockningsmedel (modifierad potatisstärkelse), stabiliseringsmedel (E464 Hydroxipropylmetylcellulosa, E466 Natriumkarboximetylcellulosa, E412 Guarkärnmjöl, E415 Xantangummi), Jäsmedel (E450(i) Dinatriumdifosfat, E500(ii) Natriumvätekarbonat), salt, risstärkelse, modifierad majsstärkelse, emulgeringsmedel (E475 Polyglycerolestrar av fettsyror, E481 Natriumstearoyl-2-laktylat, E471 Mono- och diglycerider av fettsyror), Aromämne), vatten, rapsolja, blåbär, socker, HELÄGGSPULVER, glukossirap, Förtjockningsmedel (E440), fruktsocker, Bakpulver: (E450, E500, majsstärkelse), Surhetsreglerande medel (E330), Konserveringsmedel (E202). 9.5% Blåbär ursprung EU. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Mjölk | Fri från | Ja |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 500 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2420 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1920 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1920 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393697034155 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Basnivåförpackningar 07393697024101 |
| Artikelkategori: | Blåbärsmuffins (gluten&mjölkfri) |
|---|---|
| Varumärke: | GRAYS BAKERY AB |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-01-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-01-20 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -26 °C |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 500 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 141000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1120 mm |
| Staplingsbarhet | 6 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |