
SILL(Clupea Harengus) Salt, RÅGMJÖL, Rapsolja
308314525288 / Färskvaror/Kylvaror -- Fisk- och skaldjursprodukter -- Sill -- Steksill
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 21 |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Förvaringsinstruktioner: | Hållbarhet bruten förpackning: 3 dagar |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1025 kJ |
| Energi: | 245 kcal |
| Fett: | 12,5 g |
| - Varav mättat fett: | 2,5 g |
| Kolhydrat: | 16,0 g |
| - Varav sockerarter: | 15,5 g |
| Protein: | 17,0 g |
| Salt: | 2,5 g |
| Fisk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Råg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393423066306 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 17393423066303 |
| Artikelkategori: | Stekt Sill |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Stek Sill |
| Produktnamn: | Stekt Sill |
| Varumärke: | Vägga Rökeri AB |
| Reglerat produktnamn: | Stek Sill |
| Förpackningsstorlek: | 300 gr |
| Kontakt GLN: | 7393423000003 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Vägga Rökeri |
| Kontaktadress: | info@vaggarokeri.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Sökbegrepp E-handel | Stek Sill |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-11-07 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-11-09 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | SILL(Clupea Harengus) Salt, RÅGMJÖL, Rapsolja |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Artens vetenskapliga namn: | Clupea Harengus |
|---|---|
| Artens vetenskapliga namn, kod: | HER |
| Produktionsmetod: | Havsfiske |
| Förvaringsstatus: | Har inte varit fryst |
| Fångstredskap: |
|
| Fångstområde: |
|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 16041299 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Hållbarhet bruten förpackning: 3 dagar |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 21 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Ask |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 18 gram |
| Förpackningsfunktion: | “Peel-off” |
| Artikelns bruttovikt: | 318 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 300 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 300 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 185 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 135 mm |
| Artikelns höjd: | 50 mm |
| Staplingsriktning | HORIZONTAL |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17393423066303 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 6630 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07393423066306 |
| Ingår i: | 40 st Toppnivåförpackningar 27393423066300 |
| Artikelkategori: | Stekt Sill |
|---|---|
| Produktnamn: | Stekt Sill |
| Varumärke: | Vägga Rökeri AB |
| Förpackningsstorlek: | 300 gr |
| Leverantörens artikelnummer | 6630 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-11-07 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-11-09 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 3 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS halvlåda 165 svart |
| Artikelns bruttovikt: | 2544 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2400 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2400 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 193 mm |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393423066300 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 40 st Mellannivåförpackningar 17393423066303 |
| Artikelkategori: | Stekt Sill |
|---|---|
| Varumärke: | Vägga Rökeri AB |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-11-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-11-07 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2022-11-09 |
| Produktklass, kod: | 10000016 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med sista förbrukningsdag/utgångsdatum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 116560 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 6 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |