
Ingredienser: Gris- & nötkött, vatten, fett från gris, potatismjöl, salt, kryddor (vitpeppar, paprika, libbsticka, koriander), jästextrakt, kryddextrakt (cayennepeppar, ingefära, peppar), lök, potatisfiber, SENAPSPULVER, druvsocker (majs), socker, stabiliseringsmedel (E451), antioxidationsmedel (E331, E300), konserveringsmedel (E250). Rökarom.
308514675686 / Färskvaror/Kylvaror -- Köttprodukter -- Korv -- Grillkorv
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 24 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 948 kJ |
| Energi: | 227 kcal |
| Fett: | 17 g |
| - Varav mättat fett: | 7,0 g |
| Kolhydrat: | 9,6 g |
| - Varav sockerarter: | 0,5 g |
| Protein: | 8,0 g |
| Salt: | 2,0 g |
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393263071140 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 17393263071147 |
| Artikelkategori: | GRILLKORV |
|---|---|
| Produktnamn: | GRILLKORV |
| Varumärke: | Nyhléns Hugosons |
| Förpackningsstorlek: | 400G |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Gris- & nötkött, vatten, fett från gris, potatismjöl, salt, kryddor (vitpeppar, paprika, libbsticka, koriander), jästextrakt, kryddextrakt (cayennepeppar, ingefära, peppar), lök, potatisfiber, SENAPSPULVER, druvsocker (majs), socker, stabiliseringsmedel (E451), antioxidationsmedel (E331, E300), konserveringsmedel (E250). Rökarom. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 16010099 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 24 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 6 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 406 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 400 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 400 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 50 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17393263071147 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 7114 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07393263071140 |
| Ingår i: | 64 st Toppnivåförpackningar 27393263071144 |
| Artikelkategori: | GRILLKORV |
|---|---|
| Produktnamn: | GRILLKORV |
| Varumärke: | Nyhléns Hugosons |
| Leverantörens artikelnummer | 7114 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 764 gram |
| Pantkod: | SRS halvlåda 120 röd |
| Artikelns bruttovikt: | 4012 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3200 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 148 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 136 mm |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393263071144 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 64 st Mellannivåförpackningar 17393263071147 |
| Artikelkategori: | GRILLKORV |
|---|---|
| Varumärke: | Nyhléns Hugosons |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2014-11-13 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005836 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 281768 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |