Ingredienser: Griskött, salt, dextros, svartpeppar, kryddor (bl.a.vitlök), koriander, antioxidationsmedel natriumaskorbat, starterkultur, konserveringsmedel natriumnitrit. Till 100 g färdig vara har 150 g kött från gris använts.
308514675700 / Färskvaror/Kylvaror -- Köttprodukter -- Korv -- Salami
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1500 kJ |
| Energi: | 360 kcal |
| Fett: | 25 g |
| - Varav mättat fett: | 10 g |
| Kolhydrat: | 1,7 g |
| - Varav sockerarter: | 0,8 g |
| Protein: | 27 g |
| Salt: | 4,3 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07393241032040 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 5360-K |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 17393241032047 |
| Artikelkategori: | Fuet 100 gr |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Fuet |
| Produktnamn: | Fuet 100 gr |
| Varumärke: | Hemgården |
| Förpackningsstorlek: | 100 gram |
| Leverantörens artikelnummer | 5360-K |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-09-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-09-28 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2021-09-29 |
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Griskött, salt, dextros, svartpeppar, kryddor (bl.a.vitlök), koriander, antioxidationsmedel natriumaskorbat, starterkultur, konserveringsmedel natriumnitrit. Till 100 g färdig vara har 150 g kött från gris använts. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 20 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ospecificerad förpackning |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 8 gram |
| Förpackningsfunktion: | Skyddande atmosfär |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 108 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 100 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 108 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 180 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 20 mm |
| Artikelns höjd: | 110 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17393241032047 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5360 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07393241032040 |
| Ingår i: | 88 st Toppnivåförpackningar 37393241032041 |
| Artikelkategori: | Fuet 100 gr |
|---|---|
| Produktnamn: | Fuet 100 gr |
| Varumärke: | Hemgården |
| Leverantörens artikelnummer | 5360 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-09-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-09-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Nej |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Pantkod: | SRS halvlåda 50/80 blå |
| Artikelns bruttovikt: | 1296 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 108 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 96 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 13 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37393241032041 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5360-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 88 st Mellannivåförpackningar 17393241032047 |
| Artikelkategori: | Fuet 100 gr |
|---|---|
| Varumärke: | Hemgården |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-09-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-09-28 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005781 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Artikelns bruttovikt: | 128848 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1250 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 1250 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 11 st |