
Rapsolja, vatten, VÄSTERBOTTENSOST® (11%) (MJÖLK/MELK, salt, ostkultur, löpe, konserveringsmedel (E202, E251)), ÄGGULA/EGGEPLOMME, OST (MJÖLK/MELK, salt, löpe, konserveringsmedel (E1105 (ÄGG/EGG)), citronjuicekoncentrat, salt, socker, ättika, modifierad majsstärkelse, SENAPSFRÖ/SENNEPSFRØ, konserveringsmedel (E202, E211), svartpeppar, surhetsreglerande medel (E330), maltodextrin, stabiliseringsmedel (E412), naturlig arom, färgämne (E160a).
Ridderheims Creme med Västerbottensost©. Ljuvlig ostcreme gjord på Västerbottensost©
310515346575 / Färskvaror/Kylvaror -- Spad/Sås -- Sås -- Övriga såser
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Färdig att ätas |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara +4⁰C - +8⁰C |
| Användningsinstruktioner: | Öppnad förpackning är hållbar 7 dagar i kylskåp. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2400 kJ |
| Energi: | 600 kcal |
| Fett: | 63 g |
| - Varav mättat fett: | 6,9 g |
| Kolhydrat: | 1,8 g |
| - Varav sockerarter: | 1,0 g |
| Protein: | 3,7 g |
| Salt: | 1,6 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07392555009229 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17392555009226 |
| Artikelkategori: | Såser/röror |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Ridderheims Creme med Västerbottensost© 140g |
| Produktnamn: | Creme med Västerbottensost® |
| Varumärke: | Ridderheims |
| Förpackningsstorlek: | 140g |
| Kontakt GLN: | 7381000008313 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Scandinavia |
| Kontaktadress: | Sockenvägen 40, 697 80 Sköllersta, Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | Konsumentkontakt@atria.com |
| Hemsida: | www.ridderheims.se |
| Telefon: | 020-410 340 |
| Sökbegrepp E-handel | Ridderheims, Västerbottensost©, social food, mixbricka, Norrmejeri, ostkräm, grissini, |
|---|
| Marknadsbudskap: | Ridderheims Creme med Västerbottensost©. Ljuvlig ostcreme gjord på Västerbottensost© |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Ljuvlig ostcreme gjord på Västerbottensost© |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-10-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-03-10 |
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rapsolja, vatten, VÄSTERBOTTENSOST® (11%) (MJÖLK/MELK, salt, ostkultur, löpe, konserveringsmedel (E202, E251)), ÄGGULA/EGGEPLOMME, OST (MJÖLK/MELK, salt, löpe, konserveringsmedel (E1105 (ÄGG/EGG)), citronjuicekoncentrat, salt, socker, ättika, modifierad majsstärkelse, SENAPSFRÖ/SENNEPSFRØ, konserveringsmedel (E202, E211), svartpeppar, surhetsreglerande medel (E330), maltodextrin, stabiliseringsmedel (E412), naturlig arom, färgämne (E160a). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara +4⁰C - +8⁰C |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Öppnad förpackning är hållbar 7 dagar i kylskåp. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 7 |
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 15 gram |
| Förpackningsfunktion: | Skyddande atmosfär |
| Artikelns bruttovikt: | 155 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 140 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 140 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 120 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 46 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 42 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | VERTICAL |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17392555009226 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 800922 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07392555009229 |
| Ingår i: | 198 st Toppnivåförpackningar 77392555009228 |
| Artikelkategori: | Såser/röror |
|---|---|
| Produktnamn: | Creme med Västerbottensost® |
| Varumärke: | Ridderheims |
| Leverantörens artikelnummer | 800922 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7381000008313 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Scandinavia |
| Kontaktadress: | Sockenvägen 40, 697 80 Sköllersta, Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | Konsumentkontakt@atria.com |
| Hemsida: | www.ridderheims.se |
| Telefon: | 020-410 340 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-10-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-03-10 |
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 95 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1025 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 130 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 372 mm |
| Artikelns höjd: | 95 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 77392555009228 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 198 st Mellannivåförpackningar 17392555009226 |
| Artikelkategori: | Såser/röror |
|---|---|
| Varumärke: | Ridderheims |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-10-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-05 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-03-10 |
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 4 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 227950 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1189 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 18 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 11 st |