

Rapsolja, vatten, socker, SENAPSFRÖ, rödvinsvinäger, ättiksprit, dill, farinsocker, salt, svartpepparextrakt, gurkmeja, paprikapulver, chili, konserveringsmedel (E211), förtjockningsmedel (E1442), surhetsreglerande medel (E330), färgämne (E160a).
310515346575 / Färskvaror/Kylvaror -- Spad/Sås -- Sås -- Övriga såser
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 210 |
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1800 kJ |
| Energi: | 430 kcal |
| Fett: | 38 g |
| - Varav mättat fett: | 2,7 g |
| Kolhydrat: | 19 g |
| - Varav sockerarter: | 17 g |
| Protein: | 2,1 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07392497029590 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 2959 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 210 st Toppnivåförpackningar 07392497529595 |
| Artikelkategori: | Hovmästarsås |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Hovmästarsås, 1,8 kg |
| Produktnamn: | Hovmästarsås |
| Varumärke: | FELDTS |
| Reglerat produktnamn: | Hovmästarsås |
| Förpackningsstorlek: | 1.8 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 2959 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7392497000001 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Feldts Fisk & Skaldjur AB |
| Kontaktadress: | Roparebacken, Kungshamn |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-04-09 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006989 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rapsolja, vatten, socker, SENAPSFRÖ, rödvinsvinäger, ättiksprit, dill, farinsocker, salt, svartpepparextrakt, gurkmeja, paprikapulver, chili, konserveringsmedel (E211), förtjockningsmedel (E1442), surhetsreglerande medel (E330), färgämne (E160a). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 210 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 5 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 90 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1890 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1800 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1800 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 162 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 164 mm |
| Artikelns höjd: | 148 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 141 mm |
|---|
| Staplingsbarhet | 6 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07392497529595 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 210 st Basnivåförpackningar 07392497029590 |
| Artikelkategori: | Hovmästarsås |
|---|---|
| Varumärke: | FELDTS |
| Reglerat produktnamn: | Hovmästarsås |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-09 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-04-09 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006989 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 421900 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1050 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 35 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |