
Gröna SOJABÖNOR i skida (100%).
Edamame, gröna sojabönor i skida, blancherade för att kunna konsumeras direkt men värms med fördel innan servering. Lösfrysta utan tillsatser och GMO-fria. Skidan ska ej förtäras. Klimatberäknad (0,7kg CO₂e/kg*). *Läs hur vi har klimatberäknat: www.atria.se/vart-ansvar/atrias-klimatberakning/
206015266563 / Djupfryst -- Grönsaker -- Bönor/Linser -- Bönor
| Typ av märkning: | Nyckelhålet |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | Ätfärdig. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | Djupfryst. Förvaras vid -18°C eller kallare. |
| Användningsinstruktioner: | Bör inte frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 570 kJ |
| Energi: | 140 kcal |
| Fett: | 4,0 g |
| - Varav mättat fett: | 1,1 g |
| Kolhydrat: | 11 g |
| - Varav sockerarter: | 0,2 g |
| Protein: | 12 g |
| Salt: | 0,75 g |
| Fiber: | 4,0 g |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07392104000004 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 17392104000001 |
| Artikelkategori: | Vegetariskt |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Gröna sojabönor i skida. |
| Produktnamn: | Edamame |
| Varumärke: | Dagens rätt grönt |
| Förpackningsstorlek: | 1000g |
| Kontakt GLN: | 7381000008313 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Atria Sverige AB |
| Kontaktadress: | Sockenvägen 40, SE- 697 80 Sköllersta, Sverige. |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Telefon: | 020-410 340 |
| Hemsida: | www.atria.se |
| E-post: | konsumentkontakt@atria.com |
| Sökbegrepp E-handel | bisfenol A fri förpackning, Atria, edamame, Dagens Rätt Grönt, vegetariskt, bönor, gröna sojabönor, mukimame i skida, baljväxter, klimatberäknad, ätfärdiga, leverantörsförsäkran, inga tillsatser, blancherade i ånga, latinskt namn/art: glycine max, GMO-fri, skidan ska ej förtäras, värms med fördel, ursprungsland råvara: Kina, nyckelhålsmärkt, djupfryst, fryst, styckfryst (IQF), lösfryst, tillverkas i Kina. |
|---|---|
| Övrig Information | 5 x 1kg/ytterförp, förpackning: påse i kartong, bisfenol A fri förpackning, etikett med innehållsdeklaration och EAN-kod på innerförpackning, klimatberäknad, ätfärdiga, inga tillsatser, blancherade i ånga, latinskt namn/art: glycine max, skidan ska ej förtäras, värms med fördel, ursprungsland råvara: Kina, styckfryst (IQF), lösfryst. |
| Marknadsbudskap: | Edamame, gröna sojabönor i skida, blancherade för att kunna konsumeras direkt men värms med fördel innan servering. Lösfrysta utan tillsatser och GMO-fria. Skidan ska ej förtäras. Klimatberäknad (0,7kg CO₂e/kg*). *Läs hur vi har klimatberäknat: www.atria.se/vart-ansvar/atrias-klimatberakning/ |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Edamame, gröna sojabönor i skida, blancherade för att kunna konsumeras direkt men värms med fördel innan servering. Lösfrysta utan tillsatser och GMO-fria. Skidan ska ej förtäras. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-05-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-12-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Gröna SOJABÖNOR i skida (100%). |
|---|
| Tillverkningsland: | Kina |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 12019000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Djupfryst. Förvaras vid -18°C eller kallare. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör inte frysas efter upptining. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 11 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 1011 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 210 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 340 mm |
| Artikelns höjd: | 50 mm |
| Typ av kravspecifikation: | Avskogningsförordning |
|---|---|
| Referens till kravspecifikation: | (EU) 2023/1115 |
| Ansvarig för kravspecifikation: | EU |
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Ja |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17392104000001 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 800000 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07392104000004 |
| Ingår i: | 63 st Toppnivåförpackningar 27392104000008 |
| Artikelkategori: | Vegetariskt |
|---|---|
| Produktnamn: | Edamame |
| Varumärke: | Dagens rätt grönt |
| Leverantörens artikelnummer | 800000 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | bisfenol A fri förpackning, Atria, edamame, Dagens Rätt Grönt, vegetariskt, bönor, gröna sojabönor, mukimame i skida, baljväxter, klimatberäknad, ätfärdiga, leverantörsförsäkran, inga tillsatser, blancherade i ånga, latinskt namn/art: glycine max, GMO-fri, skidan ska ej förtäras, värms med fördel, ursprungsland råvara: Kina, nyckelhålsmärkt, djupfryst, fryst, styckfryst (IQF), lösfryst, tillverkas i Kina. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Edamame, gröna sojabönor i skida, blancherade för att kunna konsumeras direkt men värms med fördel innan servering. Lösfrysta utan tillsatser och GMO-fria. Skidan ska ej förtäras. Klimatberäknad (0,7kg CO₂e/kg*). *Läs hur vi har klimatberäknat: www.atria.se/vart-ansvar/atrias-klimatberakning/ |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Edamame, gröna sojabönor i skida, blancherade för att kunna konsumeras direkt men värms med fördel innan servering. Lösfrysta utan tillsatser och GMO-fria. Skidan ska ej förtäras. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-05-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-12-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 300 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5355 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 245 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 410 mm |
| Artikelns höjd: | 140 mm |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27392104000008 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 63 st Mellannivåförpackningar 17392104000001 |
| Artikelkategori: | Vegetariskt |
|---|---|
| Varumärke: | Dagens rätt grönt |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2022-05-24 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2018-12-21 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000270 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 362365 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1124 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |