Potatis, solrosolja och rapsolja i varierande proportioner, kryddblandning (maltodextrin, salt, socker, lök, krydda (habanero 0,02%), cayennepeppar, chilipeppar, jästextrakt, surhetsreglerande medel (E330), arom, kryddextrakt (gurkmeja, cayennepeppar)).
Boom! Nu håller du i chipsen som tar din smakresa raka vägen till Mexiko City. Det är frasigt, brutalt och farligt gott! Senapens milda kick får backup av cayenne och en nypa habanero för en smak som är lika het som den är beroendeframkallande. Perfekt i en skål vid grillen eller direkt ur påsen när som helst. Barbeque Buddies säger FUEGO ON THE GO! Johnny’s har skapat grymma grillupplevelser sedan 1987. Kolla in hela Barbeque Buddies-sortimentet på johnnys.se.
104312084550 / Kolonial/Speceri -- Snacks -- Chips -- Potatischips
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2050 kJ |
| Energi: | 490 kcal |
| Fett: | 26 g |
| - Varav mättat fett: | 2,5 g |
| Kolhydrat: | 56 g |
| - Varav sockerarter: | 1,4 g |
| Protein: | 8,1 g |
| Salt: | 1,4 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07392031040692 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 24 st Mellannivåförpackningar 17392031040699 |
| Artikelkategori: | Chips |
|---|---|
| Produktnamn: | Habanero/Mustard |
| Varumärke: | Johnny's |
| Förpackningsstorlek: | 150g |
| Kontakt GLN: | 7310150018743 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | O.Kavli AB |
| Kontaktadress: | Vasagatan 1 |
| Typ av kontakt: | Producerad för |
| E-post: | Kavli@kavli.se |
| Telefon: | 08-7270500 |
| Sökbegrepp E-handel | Johnny's chips Habanero Mustard, chips, senap, mustard, habanero, grytfriterade, Johnny's, Jonnys, Johnys, Jonys, BBQ, bbq, grill, BBQ Buddies, buddies, Buddies, chili, krispiga, snacks, hetta, heta, starka, hot, grillupplevelse. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Boom! Nu håller du i chipsen som tar din smakresa raka vägen till Mexiko City. Det är frasigt, brutalt och farligt gott! Senapens milda kick får backup av cayenne och en nypa habanero för en smak som är lika het som den är beroendeframkallande. Perfekt i en skål vid grillen eller direkt ur påsen när som helst. Barbeque Buddies säger FUEGO ON THE GO! Johnny’s har skapat grymma grillupplevelser sedan 1987. Kolla in hela Barbeque Buddies-sortimentet på johnnys.se. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Boom! Nu håller du i chips som är frasiga, brutala och farligt goda! Senapens milda kick får backup av en nypa habanero för en smak som är lika het som den är beroendeframkallande. Perfekt i en skål vid grillen eller direkt ur påsen när som helst. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-17 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-09-18 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-19 |
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2026-09-11 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Ja |
|---|---|
| Säsong kod: | Vår-Sommar |
| Produktklass, kod: | 10000177 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Potatis, solrosolja och rapsolja i varierande proportioner, kryddblandning (maltodextrin, salt, socker, lök, krydda (habanero 0,02%), cayennepeppar, chilipeppar, jästextrakt, surhetsreglerande medel (E330), arom, kryddextrakt (gurkmeja, cayennepeppar)). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20052020 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD.MM.YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 8 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 158 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 150 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 150 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 150 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 198 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 50 mm |
| Artikelns höjd: | 294 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17392031040699 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 4069 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 24 st Basnivåförpackningar 07392031040692 |
| Ingår i: | 16 st Toppnivåförpackningar 27392031040696 |
| Artikelkategori: | Chips |
|---|---|
| Produktnamn: | Habanero/Mustard |
| Varumärke: | Johnny's |
| Förpackningsstorlek: | 24x150g |
| Leverantörens artikelnummer | 4069 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7310150018743 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | O.Kavli AB |
| Kontaktadress: | Vasagatan 1 |
| Typ av kontakt: | Producerad för |
| E-post: | Kavli@kavli.se |
| Telefon: | 08-7270500 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-17 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-09-18 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-19 |
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2026-09-11 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Ja |
|---|---|
| Säsong kod: | Vår-Sommar |
| Produktklass, kod: | 10000177 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 226 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4018 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 397 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 602 mm |
| Artikelns höjd: | 281 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27392031040696 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 16 st Mellannivåförpackningar 17392031040699 |
| Artikelkategori: | Chips |
|---|---|
| Varumärke: | Johnny's |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-09-17 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-09-18 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-09-19 |
| Sluttidpunkt för utgående artikel | 2026-09-11 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Ja |
|---|---|
| Säsong kod: | Vår-Sommar |
| Produktklass, kod: | 10000177 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 79088 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1268 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |