
Ingredienser: Fettreducerat kakaopulver* (98%), surhetsreglerande medel (kaliumkarbonat). *=KRAV-ekologisk. KRAV- certifieringen verifierad av KIWA. 10-12% kakaosmör.
103511784459 / Kolonial/Speceri -- Kakao/Chokladdryck -- Kakaopulver -- Kakaopulver
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt KRAV Fairtrade |
|---|
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: | Varm choklad: Blanda 2 tsk kakao och 2 tsk rårörsocker med 2 dl mjölk (eller sojamjölk) i en kastrull och låt koka upp under vispning. Chokladsås: Vispa samman 3 msk kakao, 3 msk rårörsocker och 1 dl grädde ( eller sojagrädde) i en kastrull. Sjud såsen och vispa tills den börjar tjockna. Ta av från värmen, häll upp i en skåll och servera. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 274 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt i rumstemperatur |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 346 kcal |
| Energi: | 1449 kJ |
| Kolhydrat: | 14 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Fiber: | 46 g |
| Fett: | 11 g |
| - Varav mättat fett: | 6,5 g |
| Protein: | 25 g |
| Salt: | 0,30 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07391835923767 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 1002972-B |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 17391835923764 |
| Artikelkategori: | Kakao |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kakao 100% Ekologisk, KRAV och Fairtrade certifierad. |
| Produktnamn: | Kakao |
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Förpackningsstorlek: | 1 kg |
| Variantbeskrivning: | Kakao |
| Leverantörens artikelnummer | 1002972-B |
|---|
| Kontaktnamn: | Midsona Sverige AB |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Hemsida: | www.midsona.se |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-10-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-11-18 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-11-19 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-12-01 |
| Produktklass, kod: | 10000178 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Fettreducerat kakaopulver* (98%), surhetsreglerande medel (kaliumkarbonat). *=KRAV-ekologisk. KRAV- certifieringen verifierad av KIWA. 10-12% kakaosmör. |
|---|
| Tillverkningsland: | Danmark |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 18050000 |
| Typ av artikelaktivitet | Land för aktivitet |
|---|---|
| Jordbruk |
|
| Produktionsplats för ekologiskt jordbruk: | Icke-EU-jordbruk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt i rumstemperatur |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Plast |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 274 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd.mm.yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse med plan botten |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 1019 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 90 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 210 mm |
| Artikelns höjd: | 320 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17391835923764 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 1002972 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07391835923767 |
| Ingår i: | 24 st Toppnivåförpackningar 87391835923763 |
| Artikelkategori: | Kakao |
|---|---|
| Produktnamn: | Kakao |
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Variantbeskrivning: | Kakao |
| Leverantörens artikelnummer | 1002972 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-10-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-11-18 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-11-19 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-12-01 |
| Produktklass, kod: | 10000178 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 5277 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 5000 gram |
| Artikelns bredd: | 298 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 398 mm |
| Artikelns höjd: | 286 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 87391835923763 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 24 st Mellannivåförpackningar 17391835923764 |
| Artikelkategori: | Kakao |
|---|---|
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-10-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-11-18 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-11-19 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-12-01 |
| Produktklass, kod: | 10000178 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 151648 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1002 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 3 st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |