
Ingrediens: Mjöl av röda linser*. * = KRAV-ekologisk ingrediens. KRAV-certifieringen verifierad av KIWA.
Kung Markattas ekologiska ekologiska linspasta är ett spännande alternativ till vanlig pasta. Då den är gjord på mjöl av röda linser innehåller den inget gluten men mer protein än vanlig pasta.
409315006475 / Hittar ej. -- Hittar ej -- Hittar ej -- Hittar ej
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt KRAV Nyckelhålet |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
| Förvaringsinstruktioner: | Svalt och torrt. |
| Användningsinstruktioner: | Svalt och torrt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 330 kcal |
| Energi: | 1400 kJ |
| Kalcium: | 0,00 mg |
| Kolhydrat: | 54 g |
| - Varav sockerarter: | 2 g |
| Fiber: | 9,5 g |
| Fett: | 1,8 g |
| - Varav mättat fett: | 0,4 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 0 g |
| - Varav fleromättat fett: | 0 g |
| Protein: | 26 g |
| Riboflavin: | 0,00 mg |
| Salt: | 0,01 g |
| Vitamin B12: | 0,00 µg |
| Vitamin D: | 0,00 µg |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07391835918152 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 1132703-B |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 47391835918150 |
| Artikelkategori: | Pasta |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kung Markatta ekologisk och KRAV certifierad Röd Linspasta 250g |
| Produktnamn: | Linspasta Röd |
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Förpackningsstorlek: | 250 g |
| Variantbeskrivning: | Röd |
| Leverantörens artikelnummer | 1132703-B |
|---|
| Kontaktnamn: | Midsona Sverige AB |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | kungmarkatta.se |
| Kontaktnamn: | Midsona Sverige AB |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | konsumentkontakt@midsona.se |
| Kontaktnamn: | Midsona Sverige AB |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 020788801 |
| Sökbegrepp E-handel | Ekologiskt, Glutenfritt, Proteinrikt, pasta, linspasta, linspasta röd, lins, KRAV |
|---|
| Marknadsbudskap: | Kung Markattas ekologiska ekologiska linspasta är ett spännande alternativ till vanlig pasta. Då den är gjord på mjöl av röda linser innehåller den inget gluten men mer protein än vanlig pasta. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-02-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-12-20 |
| Produktklass, kod: | 10000242 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingrediens: Mjöl av röda linser*. * = KRAV-ekologisk ingrediens. KRAV-certifieringen verifierad av KIWA. |
|---|
| Tillverkningsland: | Frankrike |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 19021910 |
| Produktionsplats för ekologiskt jordbruk: | EU-jordbruk |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Svalt och torrt. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Svalt och torrt. |
| Återvinningsinstruktioner: | Plast |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 257 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 250 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 250 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 250 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 50 mm |
| Artikelns höjd: | 275 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47391835918150 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 1132703 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07391835918152 |
| Ingår i: | 36 st Toppnivåförpackningar 77391835918151 |
| Artikelkategori: | Pasta |
|---|---|
| Produktnamn: | Linspasta Röd |
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Förpackningsstorlek: | 3084 g |
| Variantbeskrivning: | Röd |
| Leverantörens artikelnummer | 1132703 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-02-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-12-20 |
| Produktklass, kod: | 10000242 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3384 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 3000 gram |
| Artikelns bredd: | 256 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 366 mm |
| Artikelns höjd: | 213 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 77391835918151 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 36 st Mellannivåförpackningar 47391835918150 |
| Artikelkategori: | Pasta |
|---|---|
| Varumärke: | KUNG MARKATTA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-11-27 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2016-02-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2019-12-20 |
| Produktklass, kod: | 10000242 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 146824 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 996 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |