
Kycklinglårfilé*. *Född, uppfödd och slaktad i Sverige.
Lösfryst, rå, skinnfri lårfilé av 100% kyckling, Svensk Fågel. Utan ben. Den naturligt möraste filén. Perfekt för wok, grytor eller att steka. Nyckelhålsmärkt. Klimatberäknad (2,2kg CO₂e/kg*). Tillverkad i Sverige. *Läs hur vi har klimatberäknat: www.atria.se/vart-ansvar/atrias-klimatberakning/
206713395901 / Djupfryst -- Fågel, oberedd -- Kyckling -- Kyckling, lår / ben / klubba
| Typ av märkning: | Nyckelhålet Svensk Fågel |
|---|
| Tillagningssätt: | Ugnsgrilla |
|---|---|
| Anvisningar: | Ugn: Krydda, stek mitt i ugnen ca 15-20 min. i 200°C eller tills innertemperaturen är 72°C. Anvisningarna gäller upptinad kyckling. Tiden kan variera beroende på hur stora kycklinglårfiléerna är. Kyckling ska serveras väl genomstekt vilket den är när köttsaften är helt klar utan rosa inslag. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Hållbarhet efter öppning: | 2 |
| Förvaringsinstruktioner: | Djupfryst. Frysvara -18°C eller kallare |
| Användningsinstruktioner: | Bör inte frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 563 kJ |
| Energi: | 134 kcal |
| Fett: | 6,4 g |
| - Varav mättat fett: | 1,6 g |
| Kolhydrat: | < 0,5 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 19 g |
| Salt: | 0,2 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07391049003408 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 2 st Mellannivåförpackningar 17391049003405 |
| Artikelkategori: | Kyckling |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Lönneberga kycklinglårfilé, styckfrysta, 3kg |
| Produktnamn: | Kycklinglårfilé |
| Varumärke: | Lönneberga |
| Reglerat produktnamn: | Styckfryst Kycklinglårfilé. Djupfryst. |
| Förpackningsstorlek: | 3000g |
| Kontaktnamn: | Atria Sweden |
|---|---|
| Kontaktadress: | Tel: 020-410 320 kundkontakt@atria.com, www.atriafoodservice.se |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Sökbegrepp E-handel | bisfenol A fri förpackning, Atria, kycklinglårfilé, Lönneberga, vitt kött, kycklingkött, styckningsdetaljer, kycklinglår av filé, fågel, klimatberäknad, leverantörsförsäkran, oberedd, rå, 100% kyckling, lårfilé, utan skinn, urbenade, nyckelhålsmärkt, Svensk Fågel, djupfryst, fryst, styckfryst (IQF), lösfryst, tillverkas i Sverige. |
|---|---|
| Övrig Information | vikt/st: 70-100g, antal/kartong: 60-86st, 2 x 3kg, förtryckt artikelunik påse i kartong, bisfenol A fri förpackning, innehållsdeklaration tryckt på innerpåse med EAN-kod, klimatberäknad, oberedd, rå, 100% kyckling, lårfilé, utan skinn, urbenade, styckfryst (IQF), lösfryst, egentillverkad i Sverige (Norjeby). |
| Marknadsbudskap: | Lösfryst, rå, skinnfri lårfilé av 100% kyckling, Svensk Fågel. Utan ben. Den naturligt möraste filén. Perfekt för wok, grytor eller att steka. Nyckelhålsmärkt. Klimatberäknad (2,2kg CO₂e/kg*). Tillverkad i Sverige. *Läs hur vi har klimatberäknat: www.atria.se/vart-ansvar/atrias-klimatberakning/ |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Lösfryst, rå, skinnfri lårfilé av 100% kyckling, Svensk Fågel. Utan ben. Den naturligt möraste filén. Nyckelhålsmärkt. Tillverkad i Sverige. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-01-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-01-20 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005788 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Kycklinglårfilé*. *Född, uppfödd och slaktad i Sverige. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Djupfryst. Frysvara -18°C eller kallare |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Bör inte frysas efter upptining. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 2 |
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 20 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 3020 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 3000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 3000 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 30 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 44 |
| Artikelns bredd: | 410 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 270 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17391049003405 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 820335 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 2 st Basnivåförpackningar 07391049003408 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 57391049003403 |
| Artikelkategori: | Kyckling |
|---|---|
| Produktnamn: | Kycklinglårfilé |
| Varumärke: | Lönneberga |
| Leverantörens artikelnummer | 820335 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | bisfenol A fri förpackning, Atria, kycklinglårfilé, Lönneberga, vitt kött, kycklingkött, styckningsdetaljer, kycklinglår av filé, fågel, klimatberäknad, leverantörsförsäkran, oberedd, rå, 100% kyckling, lårfilé, utan skinn, urbenade, nyckelhålsmärkt, Svensk Fågel, djupfryst, fryst, styckfryst (IQF), lösfryst, tillverkas i Sverige. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Lösfryst, rå, skinnfri lårfilé av 100% kyckling, Svensk Fågel. Utan ben. Den naturligt möraste filén. Perfekt för wok, grytor eller att steka. Nyckelhålsmärkt. Klimatberäknad (2,2kg CO₂e/kg*). Tillverkad i Sverige. *Läs hur vi har klimatberäknat: www.atria.se/vart-ansvar/atrias-klimatberakning/ |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Lösfryst, rå, skinnfri lårfilé av 100% kyckling, Svensk Fågel. Utan ben. Den naturligt möraste filén. Nyckelhålsmärkt. Tillverkad i Sverige. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-01-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-01-20 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005788 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Frysvara -18°C eller kallare |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Batchnummer |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 265 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 6305 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 6000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 280 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 395 mm |
| Artikelns höjd: | 165 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 57391049003403 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 17391049003405 |
| Artikelkategori: | Kyckling |
|---|---|
| Varumärke: | Lönneberga |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-01-20 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-01-20 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005788 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 327640 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1134 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |