
Finmald färs av fläskkött
308414565400 / Färskvaror/Kylvaror -- Kött, oberett -- Griskött -- Gris, färs
| Typ av märkning: | Kött från Sverige |
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 10 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1011 kJ |
| Energi: | 242 kcal |
| Fett: | 19 g |
| - Varav mättat fett: | 7,9 g |
| - Varav fleromättat fett: | 0 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 0 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 17 g |
| Salt: | 0,20 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350163480953 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 17350163480950 |
| Artikelkategori: | Fläskfärs SE |
|---|---|
| Produktnamn: | Fläskfärs SE |
| Varumärke: | Dahlbergs Kött |
| Förpackningsstorlek: | 500g |
| Kontakt GLN: | 7350001490007 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Dahlbergs slakeri |
| Kontaktadress: | Brålanda |
| Typ av kontakt: | Tillverkare |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Hemsida: | www.dahlbergskott.se |
| Sökbegrepp E-handel | Fläskfärs SE |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-06 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-03-07 |
| Produktklass, kod: | 10005800 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Finmald färs av fläskkött |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 02031290 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 0 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 10 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Omslag |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 500 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 150 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 220 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350163480950 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 5072 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07350163480953 |
| Ingår i: | 48 st Toppnivåförpackningar 27350163480957 |
| Artikelkategori: | Fläskfärs SE |
|---|---|
| Produktnamn: | Fläskfärs SE |
| Varumärke: | Dahlbergs Kött |
| Förpackningsstorlek: | 5000g |
| Leverantörens artikelnummer | 5072 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-06 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-03-07 |
| Produktklass, kod: | 10005800 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Tull, avgift eller skattesats | 12% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
| Förpacknings-/kollityp: | Back |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Pantkod: | SRS halvlåda 165 svart |
| Artikelns bruttovikt: | 5000 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 300 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 400 mm |
| Artikelns höjd: | 193 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 181 mm |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350163480957 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 48 st Mellannivåförpackningar 17350163480950 |
| Artikelkategori: | Fläskfärs SE |
|---|---|
| Varumärke: | Dahlbergs Kött |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-04-21 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-06 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-03-07 |
| Produktklass, kod: | 10005800 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 265000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1248 mm |
| Staplingsbarhet | 6 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |