
Lingon, socker, vatten, förtjockningsmedel (pektin).
Felix Rårörda Lingon - en svensk storfavorit och det självklara tillbehöret till köttbullar och klassisk husmanskost. Felix Rårörda Lingon har en perfekt smakbalans av syra, sötma och beska. En riktigt klassiker! Felix Lingonsylt är tillagad i hjärtat av Skåne. Läs mer om Felix produkter på felix.se
102311284382 / Kolonial/Speceri -- Sylt/Marmelader/Geléer -- Sylt/Äppelmos -- Lingonsylt
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | 100 g sylt innehåller 48 g lingon. |
|---|
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 545 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 766 kJ |
| Energi: | 183 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 45 g |
| - Varav sockerarter: | 44 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350126087892 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 07350126087908 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Felix Rårörda Lingon 625g |
| Produktnamn: | Rårörda Lingon |
| Varumärke: | FELIX |
| Reglerat produktnamn: | Rårörda lingon |
| Förpackningsstorlek: | 625g |
| Kontakt GLN: | 7310770000012 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Orkla Foods Sverige |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 020-75 00 10 |
| Hemsida: | www.felix.se |
| Sökbegrepp E-handel | rårörda lingon, lingon sylt, lingonsylt, lingon, rårörd lingonsylt, lingonsylt rårörd, tillagadisverige |
|---|
| Marknadsbudskap: | Felix Rårörda Lingon - en svensk storfavorit och det självklara tillbehöret till köttbullar och klassisk husmanskost. Felix Rårörda Lingon har en perfekt smakbalans av syra, sötma och beska. En riktigt klassiker! Felix Lingonsylt är tillagad i hjärtat av Skåne. Läs mer om Felix produkter på felix.se |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Felix Rårörda Lingon - en svensk storfavorit och det självklara tillbehöret till köttbullar och klassisk husmanskost. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-07-29 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-08-12 |
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Lingon, socker, vatten, förtjockningsmedel (pektin). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20079939 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvara i kylskåp efter öppnande |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Skruva av locket och sortera det som metallförpackning. Sortera burken som ofärgad glasförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 545 |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | 100 g sylt innehåller 48 g lingon. |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 910 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 625 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 625 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 94 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 94 mm |
| Artikelns höjd: | 112 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350126087908 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 510003960 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07350126087892 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 07350126087915 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Produktnamn: | Rårörda Lingon |
| Varumärke: | FELIX |
| Reglerat produktnamn: | Rårörda lingon |
| Leverantörens artikelnummer | 510003960 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-07-29 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-08-12 |
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 72 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 10992 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 292 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 382 mm |
| Artikelns höjd: | 113 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350126087915 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 07350126087908 |
| Artikelkategori: | Sylt |
|---|---|
| Varumärke: | FELIX |
| Reglerat produktnamn: | Rårörda lingon |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-07-29 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-08-12 |
| Produktklass, kod: | 10000217 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
| Artikelns bruttovikt: | 816574 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1161 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 8 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 9 st |