
VETEmjöl, skumMJÖLKspulver, ÄGGula, salt, bakpulver (E450, E500).
Ekströms Frasvåfflor - enkla att bjuda på och med frasig, hemlagad känsla. Lika goda med grädde och sylt som med löjrom, gräddfil och rödlök. Hela paketet ger 12-16 våfflor.
100410274051 / Kolonial/Speceri -- Bakmixer/Äggmixer -- Omelett, pannkaka, våffelmix -- Pannkaks- och våffelmix
| Tillagningssätt: | Steka |
|---|---|
| Anvisningar: | GÖR SÅ HÄR: Vispa ner pulvret i vattnet. Tillsätt det smälta matfettet. Grädda våfflorna väl (gärna i osmort järn) för att få dem riktigt frasiga. Magrare våffla: Minska mängden fett till hälften. Smörj järnet före första laggen.TIPS! Grädda pannkakor av våffelmix. Vispa samman pulver och vatten men öka vattenmängden till 1 liter till hela paketet. (Till halva paketet 3,5 dl pulver och 5 dl vatten.) Uteslut matfett i smeten. Grädda pannkakorna som vanligt. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt. Ej över normal rumstemperatur |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1161 kJ |
| Energi: | 278 kcal |
| Fett: | 17 g |
| - Varav mättat fett: | 11 g |
| Kolhydrat: | 26 g |
| - Varav sockerarter: | 1,3 g |
| Protein: | 4,9 g |
| Salt: | 0,92 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350126083467 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 07350126083474 |
| Artikelkategori: | Bakmix |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Ekströms Frasvåfflor 420g |
| Produktnamn: | Frasvåfflor |
| Varumärke: | EKSTRÖMS |
| Reglerat produktnamn: | Frasvåfflor |
| Förpackningsstorlek: | 420g |
| Kontakt GLN: | 7310770000012 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Orkla Foods Sverige |
| Kontaktadress: | 020-75 00 10 |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Hemsida: | www.ekstroms.se, www.orkla.se |
| Sökbegrepp E-handel | Ekströms, Frasvåfflor, Våfflor |
|---|
| Marknadsbudskap: | Ekströms Frasvåfflor - enkla att bjuda på och med frasig, hemlagad känsla. Lika goda med grädde och sylt som med löjrom, gräddfil och rödlök. Hela paketet ger 12-16 våfflor. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-09-12 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-09-26 |
| Produktklass, kod: | 10000156 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | VETEmjöl, skumMJÖLKspulver, ÄGGula, salt, bakpulver (E450, E500). |
|---|
| Tillverkningsland: | Norge |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 19012000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt. Ej över normal rumstemperatur |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Källsortera påsen som plastförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse med plan botten |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 429 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1040 gram |
| Jämförmängd kod: | Per vikt efter tillsats av vätska |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 420 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 140 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 42 mm |
| Artikelns höjd: | 180 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350126083474 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 510001718 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350126083467 |
| Ingår i: | 115 st Toppnivåförpackningar 07350126083481 |
| Artikelkategori: | Bakmix |
|---|---|
| Produktnamn: | Frasvåfflor |
| Varumärke: | EKSTRÖMS |
| Reglerat produktnamn: | Frasvåfflor |
| Leverantörens artikelnummer | 510001718 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-09-12 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-09-26 |
| Produktklass, kod: | 10000156 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt. Ej över normal rumstemperatur |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Källsortera påsen som plastförpackning. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 148 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2722 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 149 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 260 mm |
| Artikelns höjd: | 204 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350126083481 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 115 st Mellannivåförpackningar 07350126083474 |
| Artikelkategori: | Bakmix |
|---|---|
| Varumärke: | EKSTRÖMS |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2022-09-12 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2022-09-26 |
| Produktklass, kod: | 10000156 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Sträckfilm |
| Artikelns bruttovikt: | 327917 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1170 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 23 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |