Häxan Diskmedel förgyller den kulinariska nattsidan: rengör handdisken på ett kick och löser de tuffaste av matfläckar. Dryg formula som räcker länge.
509715276567 / Non food -- Non food -- Non food -- Non food
| Typ av märkning: | Svanen Vegan society |
|---|
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Returplast, Tillverkad i Sverige Fara – orsakar allvarliga ögonskador. Förvaras oåtkomligt för barn UFI - X16Q-H04V-F001-7C0J |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Doft/Parfym | Fri från | Ja |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
| Förvaringsinstruktioner: | I normal rumstemperatur. Utom räckhåll för barn. |
| Användningsinstruktioner: | Cirka 1⁄2 tsk (2 ml) till 5 liter vatten. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350125390092 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17350125390099 |
| Artikelkategori: | Diskmedel |
|---|---|
| Produktnamn: | Diskmedel |
| Varumärke: | Häxan |
| Förpackningsstorlek: | 650ml |
| Kontakt GLN: | 7350125390009 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Häxan AB |
| Kontaktadress: | Box 1275, 116 74 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | hello@haxan.se |
| Telefon: | 010-2045500 |
| Partens GLN: | 7350149580004 |
|---|---|
| Partensnamn: | Häxan AB C/o Swedcirc |
| Typ av part: | Produktionsanläggning |
| Marknadsbudskap: | Häxan Diskmedel förgyller den kulinariska nattsidan: rengör handdisken på ett kick och löser de tuffaste av matfläckar. Dryg formula som räcker länge. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Häxans kur för hemmets hjärta; råder bot på handdisken med ett enda tryck. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-08-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2023-07-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2023-08-01 |
| Produktklass, kod: | 10000749 |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Tullklassificeringstyp, kod: | INTRASTAT |
|---|---|
| Tullklassificering, kod: | 34029000 |
| Ingrediensförteckning för icke-livsmedel: | Anjontensider 15–30%, nonjontensider, amfotära tensider, konserveringsmedel (kaliumsorbat) < 5% |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | I normal rumstemperatur. Utom räckhåll för barn. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Cirka 1⁄2 tsk (2 ml) till 5 liter vatten. |
| Återvinningsinstruktioner: | Sorteras som plastförpackning. Skruva av kapsylen för att underlätta återvinningen. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 30 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -5 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 30 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Doft/Parfym | Fri från | Ja |
| Övrig regulatorisk märkningsinformation: | Returplast, Tillverkad i Sverige Fara – orsakar allvarliga ögonskador. Förvaras oåtkomligt för barn UFI - X16Q-H04V-F001-7C0J |
|---|---|
| Innehåller latex: | Nej |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Tull, avgift eller skattesats | 25% |
|---|---|
| Tull, avgift eller skattetyp, kod: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Dispenser |
| Artikelns bruttovikt: | 683 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 650 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 650 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 82 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 82 mm |
| Artikelns höjd: | 200 mm |
| Signalord enligt GHS: | Fara |
|---|
| Kemikaliemärkning enligt GHS | |
|---|---|
| Frätande | |
| Faroangivelse | Kod |
|---|---|
| Orsakar allvarliga ögonskador. | H318 |
| Irriterar huden. | H315 |
| Skyddsangivelse | Kod |
|---|---|
| Förvaras oåtkomligt för barn. | P102 |
| Ha förpackningen eller etiketten till hands om du måste söka läkarvård. | P101 |
| Använd skyddshandskar /ögonskydd / ansiktsskydd. | P280 |
| VID KONTAKT MED ÖGONEN: Skölj försiktigt med vatten i flera minuter. Ta ur eventuella kontaktlinser om det går lätt. Fortsätt att skölja. | P305+P351+P338 |
| Kontakta genast GIFTINFORMATIONSCENTRAL eller läkare. | P310 |
| Typ av kravspecifikation: | Säkerhetsdatablad krävs |
|---|---|
| Starttidpunkt för licens eller tillstånd: | 0001-01-01 |
| Omfattas artikeln av kravspecifikation: | Nej |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350125390099 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | HAX1257899 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350125390092 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 27350125390096 |
| Artikelkategori: | Rengöring |
|---|---|
| Produktnamn: | Diskmedel |
| Varumärke: | Häxan |
| Förpackningsstorlek: | 650 |
| Leverantörens artikelnummer | HAX1257899 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7350125390009 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Häxan AB |
| Kontaktadress: | Box 1275, 116 74 Stockholm |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | hello@haxan.se |
| Telefon: | 010-2045500 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-08-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000749 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 125 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 4223 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 180 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 262 mm |
| Artikelns höjd: | 226 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350125390096 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 17350125390099 |
| Artikelkategori: | Rengöring |
|---|---|
| Varumärke: | Häxan |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-04-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-08-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000749 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 329056 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1140 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 18 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |