Vatten, panering (vetemjöl, majsmjöl, majsstärkelse, potatisstärkelse, salt, jäst, stabiliseringsmedel (dinatriumdifosfat), natriumbikarbonat, bakpulver, förtjockningsmedel (xantangummi)), rapsolja, veteprotein, hydrolyserat veteprotein, vetestärkelse, förtjockningsmedel (natriumalginat), konsistensmedel (kalciumsulfat), citrusfiber, modifierad vetestärkelse, salt, naturlig arom, förtjockningsmedel (metylcellulosa), algolja (Schizochytrium sp.), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), askorbylpalmitat), vitaminer, mineraler.
Växt baserad F!SK, breaded, krispig, jätte bra till fish´n´chips eller husmanskost.
205812745002 / Djupfryst -- Grönsaksrätter -- Övriga grönsaksrätter -- Övriga grönsaksrätter
| Tillagningssätt: | Ugnsbaka |
|---|---|
| Anvisningar: | i fritösen 175C 3-4 minuter. I kombi ugn , panerad setting, låst färg, 8 min. i stekpanna 4 min varje sidan |
| Förvaringsinstruktioner: | fryst -18C |
|---|---|
| Användningsinstruktioner: | tillaga direkt från fryst |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1032 kJ |
| Energi: | 247 kcal |
| Fett: | 19 g |
| - Varav mättat fett: | 1,3 g |
| Kolhydrat: | 15 g |
| - Varav sockerarter: | 1,1 g |
| Protein: | 3,5 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Fiber: | 2,3 g |
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1032 kJ |
| Energi: | 247 kcal |
| Fett: | 19 g |
| - Varav mättat fett: | 1,3 g |
| Kolhydrat: | 15 g |
| - Varav sockerarter: | 1,1 g |
| Protein: | 3,5 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Fiber: | 2,3 g |
| Vete | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Allergenpåstående: | gluten |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350121465039 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 503 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Artikelkategori: | Djupfryst vegetarisk |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | En krispig gott filé som ser ut och smaka som riktig vit fsk. Berikad med vitaminer, mineraler och Omega-3. |
| Produktnamn: | Nothing F!SHY F!SK Filé, Breaded, 62g, vegan |
| Varumärke: | Nothing F!SHY |
| Förpackningsstorlek: | 3kg |
| Leverantörens artikelnummer | 503 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7350139110006 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Jared Christensen |
| Kontaktadress: | Nothing F!SHY AB Vadensjövägen 109 261 91 Landskrona Sweden |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Sökbegrepp E-handel | Växtbaserad, plant based, vegan, vegansk, fisk |
|---|
| Marknadsbudskap: | Växt baserad F!SK, breaded, krispig, jätte bra till fish´n´chips eller husmanskost. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2023-06-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2023-06-27 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2023-06-28 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2023-06-29 |
| Produktklass, kod: | 10005823 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, panering (vetemjöl, majsmjöl, majsstärkelse, potatisstärkelse, salt, jäst, stabiliseringsmedel (dinatriumdifosfat), natriumbikarbonat, bakpulver, förtjockningsmedel (xantangummi)), rapsolja, veteprotein, hydrolyserat veteprotein, vetestärkelse, förtjockningsmedel (natriumalginat), konsistensmedel (kalciumsulfat), citrusfiber, modifierad vetestärkelse, salt, naturlig arom, förtjockningsmedel (metylcellulosa), algolja (Schizochytrium sp.), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), askorbylpalmitat), vitaminer, mineraler. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | fryst -18C |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | tillaga direkt från fryst |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 62 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 3kg |
|---|
| Vikt/volym (per st): | 62 Gram |
|---|---|
| C:a vikt/volym: | Ja |
| Artikelns bredd: | 192 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 390 mm |
| Artikelns höjd: | 130 mm |
| Staplingsbarhet | 8 basförpackningar i höjd |
|---|