Nötkött 28%, ÄGGVITA, ÄGGULA, ÄGGVITEPULVER, Rapsolja, Köttbuljong, Modifierad majsstärkelse, Lökpulver, Collorit, Salt, Vitpeppar
Köttbulletimbal av högsta kvalitet, som smakar och ser ut som handdrillade köttbullar. Tillverkad av finpasserat svenskt nötkött, helägg samt kryddad med köttbuljong, lökpulver, salt och svartpeppar. Timbalen blir ett smakrikt inslag på tallriken. Färdig att serveras med passande tillbehör; full av smak och näring och med ett tilltalande utseende för din matgäst. Cirka 192 stycken á 13 gram.
205815026513 / Djupfryst -- Grönsaksrätter -- Timbaler -- Timbaler
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
| Användningsinstruktioner: | I frysutrymme (-18°C eller kallare), se datummärkning. Bör alltid förvaras fryst. Bör ej frysas efter upptining. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 839 kJ |
| Energi: | 200 kcal |
| Fett: | 12,2 g |
| - Varav mättat fett: | 3,6 g |
| - Varav fleromättat fett: | 0 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 8,2 g |
| - Varav sockerarter: | 1,1 g |
| Protein: | 14,1 g |
| Salt: | 2,9 g |
| Fiber: | 0,6 g |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350099502361 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | BRA236 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 112 st Toppnivåförpackningar 47350099502369 |
| Artikelkategori: | Timbal |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Köttbulletimbal |
| Produktnamn: | Köttbulletimbal |
| Varumärke: | BrandEye |
| Reglerat produktnamn: | Köttbulletimbal |
| Förpackningsstorlek: | 2,496kg |
| Leverantörens artikelnummer | BRA236 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Köttbulletimbal, Köttbulle timbal, IDDSI4 IDDSI 4, Timbal, Dysfagi, utbildning, köttbulle, pellet styckfryst lösfryst |
|---|
| Marknadsbudskap: | Köttbulletimbal av högsta kvalitet, som smakar och ser ut som handdrillade köttbullar. Tillverkad av finpasserat svenskt nötkött, helägg samt kryddad med köttbuljong, lökpulver, salt och svartpeppar. Timbalen blir ett smakrikt inslag på tallriken. Färdig att serveras med passande tillbehör; full av smak och näring och med ett tilltalande utseende för din matgäst. Cirka 192 stycken á 13 gram. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-01-06 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-07 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005767 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Nötkött 28%, ÄGGVITA, ÄGGULA, ÄGGVITEPULVER, Rapsolja, Köttbuljong, Modifierad majsstärkelse, Lökpulver, Collorit, Salt, Vitpeppar |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Användningsinstruktioner | I frysutrymme (-18°C eller kallare), se datummärkning. Bör alltid förvaras fryst. Bör ej frysas efter upptining. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -25 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | yymmdd |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 138 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2634 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2496 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 2496 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 2496 gram |
|---|
| Minsta antal enheter i förpackningen: | 192 |
|---|---|
| Maximalt antal enheter i förpackningen: | 192 |
| Vikt/volym (per st): | 13 Gram |
| Artikelns bredd: | 195 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 295 mm |
| Artikelns höjd: | 90 mm |
| Staplingsbarhet | 11 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 47350099502369 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 112 st Basnivåförpackningar 07350099502361 |
| Artikelkategori: | Timbal |
|---|---|
| Varumärke: | BrandEye |
| Reglerat produktnamn: | Köttbulletimbal |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-07 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-05 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-01-06 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-01-07 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10005767 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 320008 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1240 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 14 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |