Vatten, svartvinbär 23%, socker, glukos, dextros, inulin 2,6%, stabiliseringsmedel 0,3% (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl). Glutenfri samt vegan.
Nonnas Gelato Svartvinbärssorbet, en fräsch och litesyrlig sorbet gjord på solmogen svartvinbär. Helt mjölkfri, laktosfri och vegan.
205212454774 / Djupfryst -- Glass -- Glass, paket -- Sorbet
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Ägg | Fri från | Nej |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras djupfryst vid -19 grader. |
| Användningsinstruktioner: | Tas fram ca 15 minuter innan avnjutning! |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 550 kJ |
| Energi: | 132 kcal |
| Fett: | 0,3 g |
| - Varav mättat fett: | 0,1 g |
| Kolhydrat: | 30 g |
| - Varav sockerarter: | 27 g |
| Protein: | 0,4 g |
| Salt: | 0 g |
| Fiber: | 3,6 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350092300988 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 300988 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 07350092300995 |
| Artikelkategori: | Sorbet |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Svartvinbärssorbet, Vegan, Laktosfri |
| Produktnamn: | Svartvinbärssorbet |
| Varumärke: | Nonnas Gelato |
| Reglerat produktnamn: | Glass, Gelato, Sorbet, Vegan |
| Förpackningsstorlek: | 500 ml |
| Variantbeskrivning: | Sorbet, vegan, Laktosfri, mjölkproteinfri |
| Leverantörens artikelnummer | 300988 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7350092300001 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Nonnas Gelato |
| Kontaktadress: | info@nonnas.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Hemsida: | www.nonnas.se |
| Sökbegrepp E-handel | Svartvinbärssorbet, svartvinbär, gelato, sorbet, , vegan, laktosfri, glutenfri, nonnas, mjölkfri, premiumglass, premiumgelato, premium |
|---|
| Marknadsbudskap: | Nonnas Gelato Svartvinbärssorbet, en fräsch och litesyrlig sorbet gjord på solmogen svartvinbär. Helt mjölkfri, laktosfri och vegan. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Fräscht syrlig svartvinbärssorbet Vegan svartvinbärssorbet Laktosfri Svartvinbärssorbet |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-03-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-27 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, svartvinbär 23%, socker, glukos, dextros, inulin 2,6%, stabiliseringsmedel 0,3% (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl). Glutenfri samt vegan. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21050010 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst vid -19 grader. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tas fram ca 15 minuter innan avnjutning! |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som papper. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -19 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -32 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -19 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -32 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Ägg | Fri från | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Pris |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsfunktion: | Manipuleringssäker |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Cirkulär ekonomi |
| Artikelns bruttovikt: | 438 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 419 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 500 milliliter |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | Svartvinbärssorbet |
| Artikelns bredd: | 95 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 95 mm |
| Artikelns höjd: | 106 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 103 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | VERTICAL |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350092300995 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 300995 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350092300988 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Artikelkategori: | Sorbet |
|---|---|
| Produktnamn: | Svartvinbärssorbet |
| Varumärke: | Nonnas Gelato |
| Reglerat produktnamn: | Svartvinbärssorbet |
| Förpackningsstorlek: | 6x500ml |
| Leverantörens artikelnummer | 300995 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | sorbetto, sorbet, Nonnas Gelato, gelato, svartvinbärssorbet, svartvinbär, laktosfri, vegan, mjölkfri, sorbet, italiensk, glass, glutenfri, premiumglass, premiumsorbet, premium, sorbetto, sorbet |
|---|
| Marknadsbudskap: | Fräsch och lite syrlig Svartvinbärssorbet. Gjord på solmogna svartavinbär. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Fräsch och syrlig svartvinbärssorbet. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-03-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-27 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst -19 |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tas fram från frys ca 15 minuter innan avnjutning. |
| Återvinningsinstruktioner: | Sorteras som papper. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -19 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Nej |
| Laktos | Fri från | Nej |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 2778 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 2514 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 3000 milliliter |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | Svartvinbärssorbet |
| Artikelns bredd: | 215 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 305 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|