Mjölk, grädde, socker, glukos, dextros, skummjölkpulver, lakritsrot från Kalabrien 2%, stabiliseringsmedel 0,3% (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl), salt. Glutenfri.
Nonnas Gelato Lakrits är en krämig lakritsglass gjord på lakritsrot från Kalabrien i södra Italien. Glutenfri.
Lakritsglass med lång eftersmak av lakritsrot från Kalabrien i södra Italien.
205212454772 / Djupfryst -- Glass -- Glass, paket -- Gräddglass
| Typ av märkning: | Från Sverige |
|---|
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Ägg | Fri från | Nej |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras djupfryst vid -19 grader. |
| Användningsinstruktioner: | Tas fram ca 15 minuter innan avnjutning! |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 640 kJ |
| Energi: | 153 kcal |
| Fett: | 7 g |
| - Varav mättat fett: | 4 g |
| Kolhydrat: | 21 g |
| - Varav sockerarter: | 15 g |
| Protein: | 4 g |
| Salt: | 0,3 g |
| Fiber: | 0 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350092300940 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 300940 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 07350092300957 |
| Artikelkategori: | Glass |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Lakrits Gelato, krämig lakrits gelato med lakritsrot från Kalabrien. |
| Produktnamn: | Lakritsglass |
| Varumärke: | Nonnas Gelato |
| Reglerat produktnamn: | Glass, Gelato |
| Förpackningsstorlek: | 500 ml |
| Variantbeskrivning: | Italiensk glass, gelato |
| Leverantörens artikelnummer | 300940 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7350092300001 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Nonnas Gelato |
| Kontaktadress: | info@nonnas.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Hemsida: | www.nonnas.se |
| Sökbegrepp E-handel | lakritsglass, lakrits, saltlakrits, sötlakrits, gelato, Nonnas Gelato, italiensk glass, glutenfri, premiumglass, premium, premiumgelato |
|---|
| Marknadsbudskap: | Nonnas Gelato Lakrits är en krämig lakritsglass gjord på lakritsrot från Kalabrien i södra Italien. Glutenfri. Lakritsglass med lång eftersmak av lakritsrot från Kalabrien i södra Italien. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Lakritsglass Lakritsgleato på lakritsrot från Kalabrien i södra Italien. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-03-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-27 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Mjölk, grädde, socker, glukos, dextros, skummjölkpulver, lakritsrot från Kalabrien 2%, stabiliseringsmedel 0,3% (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl), salt. Glutenfri. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21050099 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst vid -19 grader. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tas fram ca 15 minuter innan avnjutning! |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som papper. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -19 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -32 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -19 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -32 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Ägg | Fri från | Nej |
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Pris |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 19 gram |
| Förpackningsfunktion: | Manipuleringssäker |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Brännbar |
| Artikelns bruttovikt: | 399 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 380 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 500 milliliter |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | Lakritsglass |
| Artikelns bredd: | 95 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 95 mm |
| Artikelns höjd: | 106 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350092300957 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 300957 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350092300940 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Artikelkategori: | Glass |
|---|---|
| Produktnamn: | Lakritsglass |
| Varumärke: | Nonnas Gelato |
| Reglerat produktnamn: | Lakritsglass |
| Förpackningsstorlek: | 6x500ml |
| Leverantörens artikelnummer | 300957 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Nonnas Gelato, Lakritsglass, lakrits, gelato, italiensk glass, glass, italien, sötlakrits, saltlakrits, glutenfri |
|---|
| Marknadsbudskap: | Krämig lakritsgelato med lakritsrot från Kalabrien i södra Italien. Krämig och smakrik lakritsgelato. Endast 7% fett men ändå härligt len och krämig. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Lakritsglass med lång eftersmak! |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-03-04 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-27 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst -19 grader. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Ta fram från frysen 15 minuter innan avnjutning! |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackning sorteras som papper. |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Pris |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 100 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 2500 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 2280 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 3000 milliliter |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | Lakritsglass |
| Artikelns bredd: | 215 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 305 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Staplingsbarhet | 4 mellanförpackningar i höjd |
|---|