Vatten, Belgisk 70% choklad (kakaomassa, socker, kakaosmör, sojalecitin, vanillin), socker, glukos, dextros, inulin 1,7% (kostfiber, glukos, fruktos), kakao, stabilisator 0,3% (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl), salt. Glutenfri samt vegan.
Nonnas Gelato mörka chokladsorbet är en överraskande len och krämig sorbet. Gjord på 70% belgisk choklad är den inte bara god utan den gör gott också genom rättvisemärkningen "Cacao Trace". Helt mjölkfri, laktosfri och vegan. För alla som älskar mörk choklad!
Krämig chokladsorbet gjord på finaste begiska 70% choklad.
205212454774 / Djupfryst -- Glass -- Glass, paket -- Sorbet
| Ämne | Nivå | Märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Ägg | Fri från | Nej |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras djupfryst vid -19 grader. |
| Användningsinstruktioner: | Tas fram ca 15 minuter innan avnjutning! |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 858 kJ |
| Energi: | 205 kcal |
| Fett: | 7 g |
| - Varav mättat fett: | 4 g |
| Kolhydrat: | 32 g |
| - Varav sockerarter: | 20 g |
| Protein: | 2 g |
| Salt: | 0,3 g |
| Fiber: | 2,7 g |
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Allergenpåstående: | Sojalecitin finns i chokladen. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350092300926 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 300926 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 07350092300933 |
| Artikelkategori: | Sorbet |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Chokladsorbet, Sorbet, Vegan, Laktosfri |
| Produktnamn: | Chokladsorbet |
| Varumärke: | Nonnas Gelato |
| Reglerat produktnamn: | Glass, Gelato, Sorbet, Vegan |
| Förpackningsstorlek: | 500 ml |
| Variantbeskrivning: | Choklad Sorbet, vegan, Laktosfri |
| Leverantörens artikelnummer | 300926 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7350092300001 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Nonnas Gelato |
| Kontaktadress: | info@nonnas.se |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| Hemsida: | www.nonnas.se |
| Sökbegrepp E-handel | chokladsorbet, gelato, sorbet, vegan, laktosfri, nonnas, mörk, choklad, mjölkfri, glutenfri, premiumglass, premiumgelato, premium |
|---|
| Marknadsbudskap: | Nonnas Gelato mörka chokladsorbet är en överraskande len och krämig sorbet. Gjord på 70% belgisk choklad är den inte bara god utan den gör gott också genom rättvisemärkningen "Cacao Trace". Helt mjölkfri, laktosfri och vegan. För alla som älskar mörk choklad! Krämig chokladsorbet gjord på finaste begiska 70% choklad. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | Krämig chokladsorbet Vegan chokladsorbet Laktosfri chokladsorbet |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-27 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Vatten, Belgisk 70% choklad (kakaomassa, socker, kakaosmör, sojalecitin, vanillin), socker, glukos, dextros, inulin 1,7% (kostfiber, glukos, fruktos), kakao, stabilisator 0,3% (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl), salt. Glutenfri samt vegan. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21050010 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst vid -19 grader. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tas fram ca 15 minuter innan avnjutning! |
| Återvinningsinstruktioner: | Förpackningen sorteras som papper. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -19 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -32 °C |
| Högsta transporttemperatur: | -19 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | -32 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 540 |
|---|
| Ämne | Typ av påstående | Är påstående märkt på förpackningen |
|---|---|---|
| Gluten | Fri från | Ja |
| Laktos | Fri från | Ja |
| Ägg | Fri från | Nej |
| Övriga påståenden: | Chokladen som används (20% av innehållet) är märkt med "Cacao Trace" certifiering. |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD-MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Pris |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Bägare/bytta |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 150 gram |
| Förpackningsfunktion: | Manipuleringssäker |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Cirkulär ekonomi |
| Artikelns bruttovikt: | 444 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 425 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 500 milliliter |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | Chokladsorbet |
| Artikelns bredd: | 95 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 95 mm |
| Artikelns höjd: | 106 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 103 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | VERTICAL |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350092300933 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 300933 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350092300926 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Artikelkategori: | Sorbet |
|---|---|
| Produktnamn: | Chokladsorbet |
| Varumärke: | Nonnas Gelato |
| Reglerat produktnamn: | Glass, Gelato, Sorbet, Vegan |
| Förpackningsstorlek: | 6x500ml |
| Variantbeskrivning: | Choklad Sorbet, vegan, Laktosfri |
| Leverantörens artikelnummer | 300933 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | chokladsorbet, gelato, sorbet, vegan, laktosfri, nonnas, mörk, choklad, mjölkfri, glutenfri, premiumglass, premiumgelato, premium |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-02-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-26 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-02-27 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-02-28 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000215 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras djupfryst -19 |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Tas fram från frys ca 15 minuter innan avnjutning. |
| Återvinningsinstruktioner: | Sorteras som papper. |
| Högsta förvaringstemperatur: | -19 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | -25 °C |
| Övriga påståenden: | Chokladen som används (20% av innehållet) är märkt med "Cacao Trace" certifiering. |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 3000 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Beskrivning av nettoinnehåll: | Chokladsorbet |
|---|
| Artikelns bredd: | 215 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 305 mm |
| Artikelns höjd: | 120 mm |
| Staplingsbarhet | 8 mellanförpackningar i höjd |
|---|