HAVRE, VETEMJÖL, socker, vatten, MANDEL, palmolja, jäst, rapsolja, glukossirap, stärkelse, vegetabiliskt fett (raps,shea), kardemumma, salt, emulgeringsmedel (E472e,E471,E481,E464), potatisstärkelse, arom, surhetsreglerande medel (E330), vitamin A och D, konserveringsmedel (E202), mjölbehandlingsmedel E300, stabiliseringsmedel (E401,E440),färg (betakaroten). Kan innehålla spår av: soja, hasselnötter, valnötter, sesamfrön.
Färdiga 2-pack semlor förpackade i blisterförpackning.
205612636496 / Djupfryst -- Kaffebröd/Degämne/Smördeg -- Övrig kaffebröd -- Övrig kaffebröd
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
| Användningsinstruktioner: | Tina upp. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1500 kJ |
| Energi: | 360 kcal |
| Fett: | 11 g |
| - Varav mättat fett: | 2,8 g |
| - Varav fleromättat fett: | 5,6 g |
| - Varav enkelomättat fett: | 2 g |
| Kolhydrat: | 56 g |
| - Varav sockerarter: | 28 g |
| Protein: | 6,3 g |
| Salt: | 0,32 g |
| Fiber: | 2,1 g |
| Sesamfrön | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Nötter | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Havre | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350075539305 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 21 st Mellannivåförpackningar 07350075539312 |
| Artikelkategori: | Vegansk Semla 2-pack |
|---|---|
| Produktnamn: | Semlor 2-pack |
| Varumärke: | easybake |
| Förpackningsstorlek: | 290 g |
| Kontakt GLN: | 7350075530005 |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Partens GLN: | 7350075530005 |
|---|---|
| Partensnamn: | Easybake AB |
| Typ av part: | Ombudetsidentitet |
| Marknadsbudskap: | Färdiga 2-pack semlor förpackade i blisterförpackning. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-01-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | HAVRE, VETEMJÖL, socker, vatten, MANDEL, palmolja, jäst, rapsolja, glukossirap, stärkelse, vegetabiliskt fett (raps,shea), kardemumma, salt, emulgeringsmedel (E472e,E471,E481,E464), potatisstärkelse, arom, surhetsreglerande medel (E330), vitamin A och D, konserveringsmedel (E202), mjölbehandlingsmedel E300, stabiliseringsmedel (E401,E440),färg (betakaroten). Kan innehålla spår av: soja, hasselnötter, valnötter, sesamfrön. |
|---|
| Tillverkningsland: | Polen |
|---|
| Användningsinstruktioner | Tina upp. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 180 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ask |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 40 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 330 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 290 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 290 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 212 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 80 mm |
| Artikelns höjd: | 137 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350075539312 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 783 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 21 st Basnivåförpackningar 07350075539305 |
| Ingår i: | 16 st Toppnivåförpackningar 07350075539329 |
| Artikelkategori: | Vegansk Semla 2-pack |
|---|---|
| Varumärke: | easybake |
| Leverantörens artikelnummer | 783 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-01-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-01-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 370 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 7300 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 6090 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 385 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 585 mm |
| Artikelns höjd: | 220 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350075539329 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 16 st Mellannivåförpackningar 07350075539312 |
| Artikelkategori: | Vegansk semla 2-pack |
|---|---|
| Varumärke: | easybake |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-06-17 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-01-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000245 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | -18 °C |
|---|---|
| Högsta transporttemperatur: | -18 °C |
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 141800 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1030 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 4 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 4 st |