
Paprika (81,3%), aubergine (10%), fefferoni, solrosolja, socker, salt, vitlök, ättika.
En krämig grönsaksröra från Balkan.
102111214344 / Kolonial/Speceri -- Dressingar/Kryddsåser/Soja -- Kryddsåser -- Övrig kryddsås
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: | God till kött, kyckling, grytor och som pålägg på smörgås. Passar även bra som dressing. |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
| Förvaringsinstruktioner: | Torrt och svalt, ej i direkt solljus. Öppnad burk förvaras försluten i kyl <+8°C. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 477 kJ |
| Energi: | 114 kcal |
| Fett: | 4,33 g |
| - Varav mättat fett: | 0,48 g |
| Kolhydrat: | 15,51 g |
| - Varav sockerarter: | 5,2 g |
| Protein: | 2,5 g |
| Salt: | 1,52 g |
| Allergenpåstående: | Innehåller inga allergener enl. EU 1169/2011. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350060087415 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 02241 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 5 st Mellannivåförpackningar 17350060087412 |
| Artikelkategori: | Ajvar |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Ajvar Relish mild |
| Produktnamn: | Ajvar Relish mild |
| Varumärke: | DR. CHEF |
| Förpackningsstorlek: | 2,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 02241 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 07393756022468 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Sökbegrepp E-handel | Ajvar relish mild sås röra grönsak konserv kolonial |
|---|---|
| Övrig Information | All ajvar relish produceras och förpackas sept-nov. Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsföretckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. IP Livsmedel certifierad leverantör. |
| Marknadsbudskap: | En krämig grönsaksröra från Balkan. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-05-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-05-02 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-05-03 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Paprika (81,3%), aubergine (10%), fefferoni, solrosolja, socker, salt, vitlök, ättika. |
|---|
| Tillverkningsland: | Makedonien |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt och svalt, ej i direkt solljus. Öppnad burk förvaras försluten i kyl <+8°C. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd/mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 768 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 3268 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 135 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 135 mm |
| Artikelns höjd: | 221 mm |
| Staplingsbarhet | 6 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350060087412 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 2241 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 5 st Basnivåförpackningar 07350060087415 |
| Ingår i: | 54 st Toppnivåförpackningar 27393756022417 |
| Artikelkategori: | Ajvar |
|---|---|
| Produktnamn: | Ajvar Relish mild |
| Varumärke: | DR. CHEF |
| Förpackningsstorlek: | 5x2,5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 2241 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 17393756022465 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Variantgrundande artikel |
| Sökbegrepp E-handel | Ajvar relish mild sås röra grönsak konserv kolonial |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-05-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-05-02 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-05-03 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Torrt och svalt, ej i direkt solljus. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 16540 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 12500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 12500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 271 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 376 mm |
| Artikelns höjd: | 221 mm |
| Staplingsbarhet | 6 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27393756022417 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 54 st Mellannivåförpackningar 17350060087412 |
| Artikelkategori: | Ajvar |
|---|---|
| Varumärke: | DR. CHEF |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-05-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-05-02 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-05-03 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000280 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt, ej i direkt solljus. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 21 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 918160 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1476 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |