

Socker, kakaosmör, helmjölkspulver, sirup, rismjöl, invertsocker, frystorkade hallon, arom (vanilj), lakrits, salmiak, fuktighetsbevarande medel (sorbitol), risstärkelse, emulgeringsmedel (sojalecitin), salt, chilipulver, ytbehandlingsmedel (kokosolja, karnaubavax)
Glutenfri saltlakrits dragerad med vit choklad hallon och chili.
104011984526 / Kolonial/Speceri -- Choklad/Konfektyr -- Choklad -- Fylld choklad
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt, svalt och utan direkt solljus |
| Användningsinstruktioner: | Förtäras |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1959 kJ |
| Energi: | 468 kcal |
| Fett: | 22,9 g |
| - Varav mättat fett: | 14 g |
| Kolhydrat: | 59,9 g |
| - Varav sockerarter: | 50,6 g |
| Protein: | 5 g |
| Salt: | 0,6 g |
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sojabönor | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Mandel | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Hasselnöt | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350059554171 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | LPDRALOVE |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 10 st Mellannivåförpackningar 17350059550101 |
| Artikelkategori: | LOVEVILLE |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Glutenfri saltlakrits dragerad med vitchoklad, hallon och chili |
| Produktnamn: | LOVEVILLE |
| Varumärke: | Lakritsfabriken i Ramlösa |
| Förpackningsstorlek: | 125g |
| Leverantörens artikelnummer | LPDRALOVE |
|---|
| Marknadsbudskap: | Glutenfri saltlakrits dragerad med vit choklad hallon och chili. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-08-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-09-01 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000045 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Socker, kakaosmör, helmjölkspulver, sirup, rismjöl, invertsocker, frystorkade hallon, arom (vanilj), lakrits, salmiak, fuktighetsbevarande medel (sorbitol), risstärkelse, emulgeringsmedel (sojalecitin), salt, chilipulver, ytbehandlingsmedel (kokosolja, karnaubavax) |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt, svalt och utan direkt solljus |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Förtäras |
| Total hållbarhet (dagar): | 365 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | DD/MM/YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ask |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 142 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 125 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 125 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 90 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 55 mm |
| Artikelns höjd: | 179 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350059550101 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | LPDRALOVEM |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 10 st Basnivåförpackningar 07350059554171 |
| Ingår i: | 120 st Toppnivåförpackningar 37350059554172 |
| Artikelkategori: | LOVEVILLE |
|---|---|
| Produktnamn: | LOVEVILLE |
| Varumärke: | Lakritsfabriken i Ramlösa |
| Leverantörens artikelnummer | LPDRALOVEM |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-08-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-09-01 |
|---|
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000045 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1420 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1250 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 190 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 190 mm |
| Artikelns höjd: | 190 mm |
| Staplingshöjd, värde: | 190 mm |
|---|---|
| Staplingsriktning | HORIZONTAL |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 37350059554172 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | LPDRALOVET |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 120 st Mellannivåförpackningar 17350059550101 |
| Artikelkategori: | LOVEVILLE |
|---|---|
| Varumärke: | Lakritsfabriken i Ramlösa |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2021-08-31 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2021-09-01 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000045 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är ibland märkt med maskinellt läsbar information. |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | Bäst-före-datum |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Artikelns bruttovikt: | 195400 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 24 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |