
Svart/Sort te
Premiumte som gör skillnad för människor och miljö
Life by Follis är ett certifierat och spårbart tesortiment, omsorgsfullt producerat med noggrant utvalda råvaror och med låg miljöpåverkan i fokus. Med full insyn i hela värdekedjan säkerställer vi ansvarsfull produktion från odling till kopp.
Life by Follis är alltid dubbelcertifierat: Rainforest Alliance och Fairtrade. Certifieringarna säkerställer ansvarsfull odling, goda arbetsvillkor och respekt för både människor och miljö.
Miljöcertifierade och återvinningsbara förpackningar Vi främjar ekologisk och etisk odling och satsar samtidigt på klimatsmarta, miljöcertifierade och återvinningsbara förpackningar. På så sätt bidrar vi till ett effektivt och ansvarsfullt nyttjande av naturens resurser.
Fairtrade certifierat. Oberoende märkning som skapar förutsättningar för odlare och anställda i utvecklingsländer att förbättra sina arbets- och levnadsvillkor. Genom Fairtrade ges premier till investeringar i både lokalsamhälle och verksamhet, samtidigt som barnarbete och diskriminering motverkas och ekologisk produktion främjas.
Rainforest Alliance certifierat. Internationell certifiering som verkar för hållbart jordbruk och ansvarsfull produktion. Märkningen ställer krav på skydd av biologisk mångfald, miljö- och klimathänsyn samt bättre arbetsvillkor och respekt för mänskliga rättigheter i hela leverantörskedjan. Certifieringen innebär inte alltid ekologiskt, men fokuserar på långsiktig hållbarhet för både människor och natur.
English Breakfast är ett svart 100% Ceylonte (Sri Lanka). Fyllig maltighet, robust kropp och mjuk tanninstruktur ger en trygg, tidlös kopp med ren avslutning. Tar gärna emot en skvätt mjölk som rundar av och lyfter sötman, men står stadigt på egen hand. Ett självklart morgonte och lika gott till en rejäl frukost som till en rofylld eftermiddagsstund.
110915426609 / Kolonial/Speceri -- Te -- Svart neutralt -- Påsar med kuvert och snöre
| Tillagningssätt: | Koka |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|---|
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt, svalt och mörkt |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350054817479 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17350054817476 |
| Artikelkategori: | TE SVART NEUTRALT |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Tekompaniet, Life by follis, Te, Svart te, English Breakfast, 20 påsar. |
| Produktnamn: | English Breakfast, Rainforest, Fair |
| Varumärke: | Life by Follis |
| Förpackningsstorlek: | 20 |
| Kontakt GLN: | 7300009015535 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Tekompaniet |
| Kontaktadress: | Sweden |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | info@tekompaniet.se |
| Sökbegrepp E-handel | Te, påste, svart te, English Breakfast, Tekompaniet, Life by follis |
|---|
| Marknadsbudskap: | Premiumte som gör skillnad för människor och miljö Life by Follis är ett certifierat och spårbart tesortiment, omsorgsfullt producerat med noggrant utvalda råvaror och med låg miljöpåverkan i fokus. Med full insyn i hela värdekedjan säkerställer vi ansvarsfull produktion från odling till kopp. Life by Follis är alltid dubbelcertifierat: Rainforest Alliance och Fairtrade. Certifieringarna säkerställer ansvarsfull odling, goda arbetsvillkor och respekt för både människor och miljö. Miljöcertifierade och återvinningsbara förpackningar Vi främjar ekologisk och etisk odling och satsar samtidigt på klimatsmarta, miljöcertifierade och återvinningsbara förpackningar. På så sätt bidrar vi till ett effektivt och ansvarsfullt nyttjande av naturens resurser. Fairtrade certifierat. Oberoende märkning som skapar förutsättningar för odlare och anställda i utvecklingsländer att förbättra sina arbets- och levnadsvillkor. Genom Fairtrade ges premier till investeringar i både lokalsamhälle och verksamhet, samtidigt som barnarbete och diskriminering motverkas och ekologisk produktion främjas. Rainforest Alliance certifierat. Internationell certifiering som verkar för hållbart jordbruk och ansvarsfull produktion. Märkningen ställer krav på skydd av biologisk mångfald, miljö- och klimathänsyn samt bättre arbetsvillkor och respekt för mänskliga rättigheter i hela leverantörskedjan. Certifieringen innebär inte alltid ekologiskt, men fokuserar på långsiktig hållbarhet för både människor och natur. English Breakfast är ett svart 100% Ceylonte (Sri Lanka). Fyllig maltighet, robust kropp och mjuk tanninstruktur ger en trygg, tidlös kopp med ren avslutning. Tar gärna emot en skvätt mjölk som rundar av och lyfter sötman, men står stadigt på egen hand. Ett självklart morgonte och lika gott till en rejäl frukost som till en rofylld eftermiddagsstund. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-14 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-01-15 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Svart/Sort te |
|---|
| Tillverkningsland: | Sri Lanka |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 09023000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt, svalt och mörkt |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | FSC certified box sorted as paper. Envelope and tag sorted as paper. Teabnag with string sorted as household waste. |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | MM-YYYY |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Språk på förpackning | Engelska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ask |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 80.5 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 20 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 35 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 35 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 20 Styck |
| Artikelns bredd: | 80 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 115 mm |
| Staplingsbarhet | 2 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350054817476 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 8747 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350054817479 |
| Ingår i: | 168 st Toppnivåförpackningar 27350054817473 |
| Artikelkategori: | TE SVART NEUTRALT |
|---|---|
| Produktnamn: | English Breakfast, Rainforest, Fair |
| Varumärke: | Life by Follis |
| Förpackningsstorlek: | 6 x 20 |
| Leverantörens artikelnummer | 8747 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7300009015535 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Tekompaniet |
| Kontaktadress: | Sweden |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Målmarknad för kontakt: | Sverige |
| E-post: | info@tekompaniet.se |
| Sökbegrepp E-handel | Te, påste, svart te, English Breakfast, Tekompaniet, Life by follis |
|---|
| Marknadsbudskap: | Premiumte som gör skillnad för människor och miljö Life by Follis är ett certifierat och spårbart tesortiment, omsorgsfullt producerat med noggrant utvalda råvaror och med låg miljöpåverkan i fokus. Med full insyn i hela värdekedjan säkerställer vi ansvarsfull produktion från odling till kopp. Life by Follis är alltid dubbelcertifierat: Rainforest Alliance och Fairtrade. Certifieringarna säkerställer ansvarsfull odling, goda arbetsvillkor och respekt för både människor och miljö. Miljöcertifierade och återvinningsbara förpackningar Vi främjar ekologisk och etisk odling och satsar samtidigt på klimatsmarta, miljöcertifierade och återvinningsbara förpackningar. På så sätt bidrar vi till ett effektivt och ansvarsfullt nyttjande av naturens resurser. Fairtrade certifierat. Oberoende märkning som skapar förutsättningar för odlare och anställda i utvecklingsländer att förbättra sina arbets- och levnadsvillkor. Genom Fairtrade ges premier till investeringar i både lokalsamhälle och verksamhet, samtidigt som barnarbete och diskriminering motverkas och ekologisk produktion främjas. Rainforest Alliance certifierat. Internationell certifiering som verkar för hållbart jordbruk och ansvarsfull produktion. Märkningen ställer krav på skydd av biologisk mångfald, miljö- och klimathänsyn samt bättre arbetsvillkor och respekt för mänskliga rättigheter i hela leverantörskedjan. Certifieringen innebär inte alltid ekologiskt, men fokuserar på långsiktig hållbarhet för både människor och natur. English Breakfast är ett svart 100% Ceylonte (Sri Lanka). Fyllig maltighet, robust kropp och mjuk tanninstruktur ger en trygg, tidlös kopp med ren avslutning. Tar gärna emot en skvätt mjölk som rundar av och lyfter sötman, men står stadigt på egen hand. Ett självklart morgonte och lika gott till en rejäl frukost som till en rofylld eftermiddagsstund. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-14 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-01-15 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt, svalt och mörkt |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Språk på förpackning | Engelska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 590 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 120 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 210 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 210 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 170 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 220 mm |
| Artikelns höjd: | 125 mm |
| Staplingsbarhet | 10 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350054817473 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 168 st Mellannivåförpackningar 17350054817476 |
| Artikelkategori: | TE SVART NEUTRALT |
|---|---|
| Varumärke: | Life by Follis |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-01-14 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-01-15 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 124120 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 21 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |