
Eko/Øko grönt te, eko/øko rooibos, naturliga aromer/aromaer
Premiumte som gör skillnad för människor och miljö Life by Follis är ett certifierat och spårbart tesortiment, omsorgsfullt producerat med noggrant utvalda råvaror och med låg miljöpåverkan i fokus. Med full insyn i hela värdekedjan säkerställer vi ansvarsfull produktion från odling till kopp.
Life by Follis är alltid dubbelcertifierat: EU-ekologiskt och Fairtrade. Certifieringarna säkerställer ansvarsfull odling, goda arbetsvillkor och respekt för både människor och miljö.
Med klimatsmarta, miljöcertifierade och återvinningsbara förpackningar bidrar vi till ett effektivt och ansvarsfullt nyttjande av naturens resurser.
EU-ekologiskt certifierat. EU:s officiella märkning för ekologiska livsmedel. Certifieringen innebär att minst 95 % av ingredienserna är ekologiska, att kemiska bekämpningsmedel och GMO är kraftigt begränsade, samt att produktionen följer tydliga regler för miljöhänsyn, djurvälfärd och spårbarhet – från jord till bord.
Fairtrade certifierat. Oberoende märkning som skapar förutsättningar för odlare och anställda i utvecklingsländer att förbättra sina arbets- och levnadsvillkor. Genom Fairtrade ges premier till investeringar i både lokalsamhälle och verksamhet, samtidigt som barnarbete och diskriminering motverkas och ekologisk produktion främjas.
Pear Vanilla är en harmonisk blandning av ekologiskt grönt te och rooibos, päron- och vaniljsmak. Den friska päronkaraktären ger klar fräschör medan vaniljen sveper in koppen i mjuk, krämig värme. Rooibosen adderar rundhet och len eftersmak. Ett elegant te som passar lika bra till lugna förmiddagar som till eftermiddagsfika. Drick som det är eller med en skvätt mjölk för extra sammetskänsla.
110915456618 / Kolonial/Speceri -- Te -- Grönt smaksatt -- Påsar med kuvert och snöre
| Typ av märkning: | EU-ekologiskt Fairtrade |
|---|
| Tillagningssätt: | Sjuda |
|---|---|
| Anvisningar: | Låt en tepåse dra 2-3 minuter i 80-gradigt vatten (200 ml). |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt, svalt och mörkt. |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350054815024 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17350054815021 |
| Artikelkategori: | TE GRÖNT SMAKSATT, EKO, FAIRTRADE |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Tekompaniet, Life by follis, Päron vanilj Ekologiskt Fairtrade 20p |
| Produktnamn: | Päron vanilj, Eko, Fairtrade |
| Varumärke: | Life by Follis |
| Förpackningsstorlek: | 20 st |
| Refererad artikel GTIN: | 00779192402236 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Kontakt GLN: | 7300009015535 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Tekompaniet |
| Kontaktadress: | Sweden |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Målmarknad för kontakt: |
|
| E-post: | info@tekompaniet.se |
| Sökbegrepp E-handel | EKOLOGISK TE - PORT.PÅSE I KUVERT GRÖNT TE päron vanilj FAIR TRADE TEPÅSE RÄTTVISEMÄRKT Tekompaniet Life |
|---|
| Marknadsbudskap: | Premiumte som gör skillnad för människor och miljö Life by Follis är ett certifierat och spårbart tesortiment, omsorgsfullt producerat med noggrant utvalda råvaror och med låg miljöpåverkan i fokus. Med full insyn i hela värdekedjan säkerställer vi ansvarsfull produktion från odling till kopp. Life by Follis är alltid dubbelcertifierat: EU-ekologiskt och Fairtrade. Certifieringarna säkerställer ansvarsfull odling, goda arbetsvillkor och respekt för både människor och miljö. Med klimatsmarta, miljöcertifierade och återvinningsbara förpackningar bidrar vi till ett effektivt och ansvarsfullt nyttjande av naturens resurser. EU-ekologiskt certifierat. EU:s officiella märkning för ekologiska livsmedel. Certifieringen innebär att minst 95 % av ingredienserna är ekologiska, att kemiska bekämpningsmedel och GMO är kraftigt begränsade, samt att produktionen följer tydliga regler för miljöhänsyn, djurvälfärd och spårbarhet – från jord till bord. Fairtrade certifierat. Oberoende märkning som skapar förutsättningar för odlare och anställda i utvecklingsländer att förbättra sina arbets- och levnadsvillkor. Genom Fairtrade ges premier till investeringar i både lokalsamhälle och verksamhet, samtidigt som barnarbete och diskriminering motverkas och ekologisk produktion främjas. Pear Vanilla är en harmonisk blandning av ekologiskt grönt te och rooibos, päron- och vaniljsmak. Den friska päronkaraktären ger klar fräschör medan vaniljen sveper in koppen i mjuk, krämig värme. Rooibosen adderar rundhet och len eftersmak. Ett elegant te som passar lika bra till lugna förmiddagar som till eftermiddagsfika. Drick som det är eller med en skvätt mjölk för extra sammetskänsla. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-03-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-03-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2020-03-20 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Eko/Øko grönt te, eko/øko rooibos, naturliga aromer/aromaer |
|---|
| Tillverkningsland: | Indien |
|---|---|
| Tillverkningsland: | Sri Lanka |
| Receptlänk: |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 09021000 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt, svalt och mörkt. |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Ask och kuvert sorteras som pappersförpackning. Tepåse sorteras som matavfall.. |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Ask |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 72 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 20 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 34 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 20 Styck |
| Artikelns bredd: | 80 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 70 mm |
| Artikelns höjd: | 115 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350054815021 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 8502 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350054815024 |
| Ingår i: | 168 st Toppnivåförpackningar 27350054815028 |
| Artikelkategori: | TE GRÖNT SMAKSATT, EKO, FAIRTRADE |
|---|---|
| Produktnamn: | Päron vanilj, Eko, Fairtrade |
| Varumärke: | Life by Follis |
| Leverantörens artikelnummer | 8502 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 10779192402233 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Kontakt GLN: | 7300009015535 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | Tekompaniet |
| Kontaktadress: | Sweden |
| Typ av kontakt: | Kundsupport |
| Målmarknad för kontakt: |
|
| E-post: | info@tekompaniet.se |
| Sökbegrepp E-handel | Te, påste, grönt te, Päron, Vanilj Eko, Fairtrade, Tekompaniet, Life |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-03-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-03-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2020-03-20 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 557 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 120 Styck |
| Jämförmängd kod: | Per styck |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 204 gram |
|---|---|
| Nettoinnehåll värde: | 120 Styck |
| Artikelns bredd: | 170 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 220 mm |
| Artikelns höjd: | 125 mm |
| Staplingsbarhet | 10 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350054815028 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 168 st Mellannivåförpackningar 17350054815021 |
| Artikelkategori: | TE GRÖNT SMAKSATT, EKO, FAIRTRADE |
|---|---|
| Varumärke: | Life by Follis |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2020-03-01 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2020-03-15 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2020-03-20 |
| Produktklass, kod: | 10000116 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Databärartyp: | Saknar streckkod |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Förpackningsvikt: | 25000 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 118576 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1150 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 21 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |