Rapsolja, vatten/vand, tomatpuré, socker, ättika/eddik, ÄGGULA/EGGEPLOMME/ÆGGEBLOMME*, gurka/agurk, lök, morot/gulerod/gulrot, majrova/majroe/nepe, salt, SENAPSFRÖ/SENNEPSFRØ, modifierad stärkelse/stivelse, konserveringsmedel (kaliumsorbat, natriumbensoat), chili, vinäger/eddik, örtkrydda, kryddor (bl a kanel, cayennepeppar, SELLERI). *Ägg från frigående höns/skrabeæg.
MAX Original dressing är den ultimata hamburgerdressingen som sedan 1968 finns på många av MAX restaurangers egna burgare. Len och balanserad, perfekt som dressing eller dippsås till pommes frites.
307213856502 / Färskvaror/Kylvaror -- Majonnäs/Majonnäsprodukter -- Övrig majonnäs/majonnäsprodukter -- Övrig majonnäs/majonnäsprodukt
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 120 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2400 kJ |
| Energi: | 550 kcal |
| Fett: | 59 g |
| - Varav mättat fett: | 4,0 g |
| Kolhydrat: | 8,3 g |
| - Varav sockerarter: | 7,6 g |
| Protein: | 1,0 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Senap | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Selleri | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350042724031 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17350042724038 |
| Artikelkategori: | Dressing |
|---|---|
| Produktnamn: | Originaldressing |
| Varumärke: | Max |
| Förpackningsstorlek: | 450ml |
| Kontakt GLN: | 7311440000004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | O.Kavli AB |
| Kontaktadress: | Spikskogatan 17 |
| Typ av kontakt: | Tillverkare |
| E-post: | Kavli@kavli.se |
| Telefon: | 08-7270500 |
| Sökbegrepp E-handel | Max, hamburgerdressing, original, dressing, sås, hamburgersås, hamburgare, max sås, max hamburgare |
|---|
| Marknadsbudskap: | MAX Original dressing är den ultimata hamburgerdressingen som sedan 1968 finns på många av MAX restaurangers egna burgare. Len och balanserad, perfekt som dressing eller dippsås till pommes frites. |
|---|---|
| Kort marknadsbudskap: | MAX Original dressing är den ultimata hamburgerdressingen som sedan 1968 finns på många av MAX restaurangers egna burgare. Len och balanserad, perfekt som dressing eller dippsås till pommes frites. |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-10-24 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-10-25 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-10-26 |
| Produktklass, kod: | 10000055 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rapsolja, vatten/vand, tomatpuré, socker, ättika/eddik, ÄGGULA/EGGEPLOMME/ÆGGEBLOMME*, gurka/agurk, lök, morot/gulerod/gulrot, majrova/majroe/nepe, salt, SENAPSFRÖ/SENNEPSFRØ, modifierad stärkelse/stivelse, konserveringsmedel (kaliumsorbat, natriumbensoat), chili, vinäger/eddik, örtkrydda, kryddor (bl a kanel, cayennepeppar, SELLERI). *Ägg från frigående höns/skrabeæg. |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 120 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12,00% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 16,7 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 446.7 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 450 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 450 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 114 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 64 mm |
| Artikelns höjd: | 116 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350042724038 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 85402 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350042724031 |
| Ingår i: | 144 st Toppnivåförpackningar 27350042724035 |
| Artikelkategori: | Dressing |
|---|---|
| Produktnamn: | Originaldressing |
| Varumärke: | Max |
| Förpackningsstorlek: | 6x450ml |
| Leverantörens artikelnummer | 85402 |
|---|
| Kontakt GLN: | 7311440000004 |
|---|---|
| Kontaktnamn: | O.Kavli AB |
| Kontaktadress: | Spikskogatan 17 |
| Typ av kontakt: | Tillverkare |
| E-post: | Kavli@kavli.se |
| Telefon: | 08-7270500 |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-10-24 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-10-25 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-10-26 |
| Produktklass, kod: | 10000055 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Skattesats | 12,00% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 100,2 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2900.4 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 242.1 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 357.9 mm |
| Artikelns höjd: | 67.7 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27350042724035 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 144 st Mellannivåförpackningar 17350042724038 |
| Artikelkategori: | Dressing |
|---|---|
| Varumärke: | Max |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-10-24 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-10-25 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-10-26 |
| Produktklass, kod: | 10000055 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Antal enheter: | 1 |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 432457.6 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1233.2 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 9 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 16 st |