
Ingredienser: Basilika 35%, solrosolja, potatisflingor, olivolja 6%, Pecorino Romano-OST S.U.B. 6%, pinjenötter 3,5%, salt, Grana Padano-OST S.U.B. 2% (innehåller lysozym från ÄGG), naturliga aromer, socker, vitlök, surhetsreglerande medel E270, antioxidationsmedel E300. Kan innehålla spår av JORDNÖTTER och NÖTTER.
Zeta Pesto alla Genovese är tillagad med inspiration av det klassiska receptet från Genua: med färsk basilika, Pecorino, Grana Padano och pinjenötter. Den djupa basilikatonen som avrundas av Grana Padano gör vår pesto till en mångsidig smakförhöjare, lika god till pasta som risotto, bönsallader, charkuterier, fisk, kött, på mozzarellasmörgåsen eller i tomatsoppan!
101811006251 / Kolonial/Speceri -- Såser, huvudrätts- -- Såser, pasta -- Övriga såser
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 368 kcal |
| Energi: | 1517 kJ |
| Fett: | 36 g |
| - Varav mättat fett: | 5,4 g |
| Kolhydrat: | 5,3 g |
| - Varav sockerarter: | 1,5 g |
| Protein: | 5,2 g |
| Salt: | 3,0 g |
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Mjölk | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Nötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
| Jordnötter | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350027799368 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 3499-K |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17350027799365 |
| Artikelkategori: | Pesto |
|---|---|
| Produktnamn: | Pesto Genovese |
| Varumärke: | Zeta |
| Förpackningsstorlek: | 520g |
| Leverantörens artikelnummer | 3499-K |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 07350002400715 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Kontaktnamn: | Di Luca & Di Luca AB |
|---|---|
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| Telefon: | 08-643 70 10 |
| Hemsida: | www.zeta.nu |
| Sökbegrepp E-handel | Pesto, Grön pesto, Klassisk pesto, Italiensk pesto, Pesto pasta |
|---|
| Marknadsbudskap: | Zeta Pesto alla Genovese är tillagad med inspiration av det klassiska receptet från Genua: med färsk basilika, Pecorino, Grana Padano och pinjenötter. Den djupa basilikatonen som avrundas av Grana Padano gör vår pesto till en mångsidig smakförhöjare, lika god till pasta som risotto, bönsallader, charkuterier, fisk, kött, på mozzarellasmörgåsen eller i tomatsoppan! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Basilika 35%, solrosolja, potatisflingor, olivolja 6%, Pecorino Romano-OST S.U.B. 6%, pinjenötter 3,5%, salt, Grana Padano-OST S.U.B. 2% (innehåller lysozym från ÄGG), naturliga aromer, socker, vitlök, surhetsreglerande medel E270, antioxidationsmedel E300. Kan innehålla spår av JORDNÖTTER och NÖTTER. |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 1095 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 778 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 520 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 520 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 82 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 82 mm |
| Artikelns höjd: | 150 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17350027799365 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 3499 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07350027799368 |
| Ingår i: | 133 st Toppnivåförpackningar 47350027799366 |
| Artikelkategori: | Pesto |
|---|---|
| Produktnamn: | Pesto Genovese |
| Varumärke: | Zeta |
| Leverantörens artikelnummer | 3499 |
|---|
| Refererad artikel GTIN: | 17350002400712 |
|---|---|
| Typ av referenskod: | Ersatt artikel |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 25 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 25 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 70 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Förpacknings-/kollityp: | Krympfilm |
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4738 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 172 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 260 mm |
| Artikelns höjd: | 154 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 47350027799366 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 3499-P |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 133 st Mellannivåförpackningar 17350027799365 |
| Artikelkategori: | Pesto |
|---|---|
| Varumärke: | Zeta |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-03-14 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-03-17 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | CHEP-helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 655154 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1222 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 19 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |