Potatis
307914264970 / Färskvaror/Kylvaror -- Potatis -- Potatis -- Tvättad potatis
| Typ av märkning: | Svensk Sigill Från Sverige |
|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 30 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Förvaringsinstruktioner: | Potatis är lite speciell. Den ska förvaras mörk och svalt, 4-8°C. Lägg den i en påse som inte släpper in ljus. Om potatisen ryms i kylskåpet kan du ha den där, annars i hemmets mörkaste och svalaste plats. Det kan vara ett skafferi, skåp eller förråd där temperaturen är lägre än rumstemperatur. |
| Användningsinstruktioner: | koka med skal, mos , chips, ugnsrosta Mjölig och gul |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Artikelns identitet, GTIN: | 07350009000086 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 10340005 |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Artikelkategori: | Potatis |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Småländsk potatis från Axelssons i Aby |
| Produktnamn: | Fast potatis kl 1 |
| Varumärke: | Axelssons i Aby |
| Reglerat produktnamn: | Fast potatis kl 1 |
| Förpackningsstorlek: | 5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 10340005 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-01-03 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-01-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2024-01-02 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2024-01-03 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000003 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Potatis |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Potatis är lite speciell. Den ska förvaras mörk och svalt, 4-8°C. Lägg den i en påse som inte släpper in ljus. Om potatisen ryms i kylskåpet kan du ha den där, annars i hemmets mörkaste och svalaste plats. Det kan vara ett skafferi, skåp eller förråd där temperaturen är lägre än rumstemperatur. |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | koka med skal, mos , chips, ugnsrosta Mjölig och gul |
| Total hållbarhet (dagar): | 30 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 14 |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Påse med plan botten |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 15 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 5030 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 5000 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 2000 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 5000 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | Potatis |
| Artikelns bredd: | 165 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 110 mm |
| Artikelns höjd: | 240 mm |