

Salt, lök, vitlök, SESAMFRÖ, brunt farinsocker (socker, maltodextrin, potatisstärkelse, rörsockersirap), socker, chili flakes, svartpeppar, ingefära, koriander, smakförstärkare (E 621), jästextrakt (maltodextrin, rapsolja), gräslök, arom (lime), mesquite rökt maltodextrin, färgämne (extrakt av paprika).
En mångsidig kryddblandning som ger din mat en touch av Asien. Toner av bland annat chili, gräslök och lime. Passar utmärkt till både kyckling, fisk och fläsk. Tips: Utmärkt att blanda med majonnäs till en dippsås eller som toppkrydda till sushi. Använd gärna tillsammans med vår sås Asian Harmony!
101310724169 / Kolonial/Speceri -- Kryddor -- Blandade kryddor med glutamat -- Övrig kryddblandning
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 974 kJ |
| Energi: | 231 kcal |
| Fett: | 5,8 g |
| - Varav mättat fett: | 1,0 g |
| Kolhydrat: | 37 g |
| - Varav sockerarter: | 14 g |
| Protein: | 6,0 g |
| Salt: | 42,9 g |
| Sesamfrön | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07340218141953 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Leverantörens artikelnummer: | 3046219030NS |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 12 st Mellannivåförpackningar 07340218141960 |
| Artikelkategori: | Asian Zen |
|---|---|
| Produktnamn: | Asian Zen |
| Varumärke: | Nordic Spice |
| Förpackningsstorlek: | 160 g |
| Leverantörens artikelnummer | 3046219030NS |
|---|
| Marknadsbudskap: | En mångsidig kryddblandning som ger din mat en touch av Asien. Toner av bland annat chili, gräslök och lime. Passar utmärkt till både kyckling, fisk och fläsk. Tips: Utmärkt att blanda med majonnäs till en dippsås eller som toppkrydda till sushi. Använd gärna tillsammans med vår sås Asian Harmony! |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-02 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-02 |
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Salt, lök, vitlök, SESAMFRÖ, brunt farinsocker (socker, maltodextrin, potatisstärkelse, rörsockersirap), socker, chili flakes, svartpeppar, ingefära, koriander, smakförstärkare (E 621), jästextrakt (maltodextrin, rapsolja), gräslök, arom (lime), mesquite rökt maltodextrin, färgämne (extrakt av paprika). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 09109190 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 5 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 730 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 30 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 190 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 160 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 160 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 65 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 96 mm |
| Artikelns höjd: | 95 mm |
| Staplingsbarhet | 1 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 07340218141960 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 12 st Basnivåförpackningar 07340218141953 |
| Artikelkategori: | Asian Zen |
|---|---|
| Produktnamn: | Asian Zen |
| Varumärke: | Nordic Spice |
| Förpackningsstorlek: | 12x160g |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-02-02 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-02 |
|---|---|
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2026-03-02 |
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 160 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2440 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1920 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 1920 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 206 mm |
| Artikelns höjd: | 274 mm |
| Staplingsbarhet | 1 mellanförpackningar i höjd |
|---|