
ägg
307413886025 / Färskvaror/Kylvaror -- Äggprodukter -- Ägg, beredda -- Ägg, hårdkokta utan skal
| Tillagningsmetod: |
|
|---|
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 25 |
| Hållbarhet efter öppning: | 4 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
Geografiskt område som produkten kommer ifrån i fritext.
| Ägg | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07332489015675 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 4 st Mellannivåförpackningar 37332489015676 |
| Artikelkategori: | Ägg |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kokta ägg |
| Produktnamn: | Kokta ägg i tråg |
| Varumärke: | Stjärnägg |
| Förpackningsstorlek: | 4x30 ägg |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-10-29 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-11-05 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-11-07 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006211 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | ägg |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 25 |
|---|---|
| Hållbarhet efter öppning: | 4 |
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Bricka |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 54 gram |
| Förpackningsfunktion: | Skyddande atmosfär |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Brännbar |
| Artikelns bruttovikt: | 1404 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 100 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 1350 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 1350 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 1350 |
| Artikelns bredd: | 174 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 324 mm |
| Artikelns höjd: | 65 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37332489015676 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Leverantörens artikelnummer: | 1567 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 4 st Basnivåförpackningar 07332489015675 |
| Är artikeln ett engångsköp: | Nej |
| Ingår i: | 42 st Toppnivåförpackningar 57332489015670 |
| Artikelkategori: | Ägg |
|---|---|
| Produktnamn: | Kokta ägg i tråg |
| Varumärke: | Stjärnägg |
| Förpackningsstorlek: | 5,4 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 1567 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-11-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-11-05 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-11-07 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006211 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Hållbarhet efter öppning: | 4 |
|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Språk på förpackning | Svenska |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 274 gram |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Återanvändbar |
| Artikelns bruttovikt: | 5890 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 100 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 5400 gram |
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 5400 |
|---|
| Artikelns bredd: | 325 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 350 mm |
| Artikelns höjd: | 132 mm |
| Staplingsbarhet | 2 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 57332489015670 |
|---|---|
| Artikelavisering: | FINAL |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 42 st Mellannivåförpackningar 37332489015676 |
| Artikelkategori: | Ägg |
|---|---|
| Varumärke: | Stjärnägg |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-10-29 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-11-01 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-11-05 |
| Artikel lanseringstidpunkt: | 2025-11-07 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006211 |
|---|
| Högsta transporttemperatur: | 4 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Förpackningens hållbarhetsegenskap, kod: | Återanvändbar |
| Artikelns bruttovikt: | 260000 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1070 mm |
| Staplingsbarhet | 7 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 7 st |