
Rapsolja, vatten, salt, ättika, socker, modifierad stärkelse, olja med smak av tryffel (solrosolja 99%, arom, torkad vit tryffel 0,01% (Tuber magnatum Pico)), stabiliseringsmedel (E415), kryddor, konserveringsmedel (E202, E211).
Majonnäs med smak av tryffel. Utmärkt som sås till ugnsrostade grönsaker eller kött.
307213824663 / Färskvaror/Kylvaror -- Majonnäs/Majonnäsprodukter -- Majonnässåser -- Övriga majonnässåser
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara +4° - +8° |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 2493 kJ |
| Energi: | 596 kcal |
| Fett: | 66,4 g |
| - Varav mättat fett: | 7,8 g |
| Kolhydrat: | 1,7 g |
| - Varav sockerarter: | 0,9 g |
| Protein: | 0 g |
| Salt: | 0,9 g |
| Allergenpåstående: | Enl. EU 1169/2011. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07331540247031 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 024703 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 192 st Toppnivåförpackningar 27331540247035 |
| Artikelkategori: | Tryffel mayo |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | IDA Storkök Tryffel mayo 2,5 kg |
| Produktnamn: | Tryffel mayo |
| Varumärke: | IDA |
| Förpackningsstorlek: | 2.5 kg |
| Leverantörens artikelnummer | 024703 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | Tryffelmajonnäs, mayo, majonnäs, dressing, sås, dipp, tryffel, IDA, IDA storkök, Wernsing, Rydbergs |
|---|---|
| Övrig Information | GMO-fri produkt. Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsförteckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. FSSC 22000 certifierad leverantör. |
| Marknadsbudskap: | Majonnäs med smak av tryffel. Utmärkt som sås till ugnsrostade grönsaker eller kött. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-30 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-04-01 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10006318 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Rapsolja, vatten, salt, ättika, socker, modifierad stärkelse, olja med smak av tryffel (solrosolja 99%, arom, torkad vit tryffel 0,01% (Tuber magnatum Pico)), stabiliseringsmedel (E415), kryddor, konserveringsmedel (E202, E211). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Ja |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara +4° - +8° |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 90 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Hink |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 116 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 2616 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 2500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 200 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 200 mm |
| Artikelns höjd: | 136 mm |
| Staplingsbarhet | 6 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27331540247035 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 192 st Basnivåförpackningar 07331540247031 |
| Artikelkategori: | Tryffel mayo |
|---|---|
| Varumärke: | IDA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-03-30 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-03-30 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2026-04-01 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Plattformshöjd: | 150mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 517272 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1238 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 24 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 8 st |