
vatten, krossade tomater, tomatpuré, ättiksprit, rödvinsvinäger, socker, salt, kryddor, modifierad stärkelse, konserveringsmedel (E202, E211).
Röd kebabsås med lite hetta. Passar lika bra till kebab i bröd som till kebabpizza.
310515346575 / Färskvaror/Kylvaror -- Spad/Sås -- Sås -- Övriga såser
| Tillagningssätt: | Ätfärdig |
|---|---|
| Anvisningar: |
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 120 |
| Förvaringsinstruktioner: | Kylvara +4° - +8° |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 536 kJ |
| Energi: | 127 kcal |
| Fett: | 0 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 31 g |
| - Varav sockerarter: | 3,8 g |
| Protein: | 6,0 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Allergenpåstående: | Enl. EU 1169/2011. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07331540246997 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 024699 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Ingår i: | 8 st Mellannivåförpackningar 17331540247014 |
| Artikelkategori: | Kebabsås |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Kebabsås Röd 500 ml IDA Storkök |
| Produktnamn: | Kebabsås Röd |
| Varumärke: | IDA |
| Förpackningsstorlek: | 500 ml |
| Leverantörens artikelnummer | 024699 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | kebabsås, kebab, sås, kebabsås röd, vit kebabsås, mild kebabsås, kebabsås stark, IDA, IDA storkök, Wernsing, Rydbergs |
|---|---|
| Övrig Information | GMO-fri produkt. Innehållet i din förpackning kan skilja sig från innehållsförteckningen på Dabas. Det som står på förpackningen gäller alltid. FSSC 22000 certifierad leverantör. |
| Marknadsbudskap: | Röd kebabsås med lite hetta. Passar lika bra till kebab i bröd som till kebabpizza. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-12-29 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | vatten, krossade tomater, tomatpuré, ättiksprit, rödvinsvinäger, socker, salt, kryddor, modifierad stärkelse, konserveringsmedel (E202, E211). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Diettyp | Diettyp underkategori | Är diettyp märkt på förpackning |
|---|---|---|
| Vegan | Nej |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara +4° - +8° |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 120 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd mm yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Flaska |
|---|---|
| Förpackningsvikt: | 48 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 548 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 500 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 69 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 69 mm |
| Artikelns höjd: | 207 mm |
| Staplingsbarhet | 5 basförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17331540247014 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Leverantörens artikelnummer: | 24699 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 8 st Basnivåförpackningar 07331540246997 |
| Ingår i: | 100 st Toppnivåförpackningar 27331540246991 |
| Artikelkategori: | Kebabsås |
|---|---|
| Produktnamn: | Kebabsås Röd |
| Varumärke: | IDA |
| Förpackningsstorlek: | 8x500ml |
| Leverantörens artikelnummer | 24699 |
|---|
| Sökbegrepp E-handel | kebabsås |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-12-29 |
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara +4° - +8° |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 133 gram |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 4517 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 4000 milliliter |
| Jämförmängd kod: | Per liter |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 4000 milliliter |
|---|
| Artikelns bredd: | 145 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 281 mm |
| Artikelns höjd: | 215 mm |
| Staplingsbarhet | 5 mellanförpackningar i höjd |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 27331540246991 |
|---|---|
| Artikelavisering: | PRELIMINARY |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 100 st Mellannivåförpackningar 17331540247014 |
| Artikelkategori: | Kebabsås |
|---|---|
| Varumärke: | IDA |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-12-11 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-12-23 |
|---|---|
| Första leveranstidpunkt: | 2025-12-29 |
| Är artikeln en säsongsvara: | Nej |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000199 |
|---|
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Kylvara. |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Plattformshöjd: | 150mm |
| Pantkod: | SRS helpall grå |
| Förpackningsmaterial: |
|
| Artikelns bruttovikt: | 466700 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1225 mm |
| Staplingsbarhet | 1 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 20 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 5 st |