
SESAMfrön, za’atar-oregano (Origanum syriacum), sumac, rostat VETE, granatäppelsirap, kryddor, salt, solrosolja.
Za’atar är en av de viktigaste kryddblandningarna i Mellanöstern. Variationerna är många, men ofta ingår za’atar-oregano, sesamfrön och sumac. Den här blandningen är rostad och innehåller granatäppelsirap som ger både färg och en mild syrlighet. Blanda den med olivolja och ät med bröd, sätt smak på salladsdressingen eller använd till marinader och kryddning av både kött och grönsaker.
101310734246 / Kolonial/Speceri -- Kryddor -- Blandade kryddor utan glutamat -- Övrig kryddblandning
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras torrt och svalt |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1702 kJ |
| Energi: | 407 kcal |
| Fett: | 20 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 40 g |
| - Varav sockerarter: | 7 g |
| Protein: | 20 g |
| Salt: | 2 g |
| Fiber: | 20 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sesamfrön | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Svaveldioxid eller sulfit | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07331217780755 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 37331217780756 |
| Artikelkategori: | Kryddmix |
|---|---|
| Produktnamn: | Zaatar Aleppo |
| Varumärke: | Sevan |
| Förpackningsstorlek: | 650 g |
| Marknadsbudskap: | Za’atar är en av de viktigaste kryddblandningarna i Mellanöstern. Variationerna är många, men ofta ingår za’atar-oregano, sesamfrön och sumac. Den här blandningen är rostad och innehåller granatäppelsirap som ger både färg och en mild syrlighet. Blanda den med olivolja och ät med bröd, sätt smak på salladsdressingen eller använd till marinader och kryddning av både kött och grönsaker. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-08-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | SESAMfrön, za’atar-oregano (Origanum syriacum), sumac, rostat VETE, granatäppelsirap, kryddor, salt, solrosolja. |
|---|
| Tillverkningsland: | Libanon |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras torrt och svalt |
|---|---|
| Återvinningsinstruktioner: | Sorteras som plastförpackning |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 730 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 650 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 650 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 650 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 100 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37331217780756 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 101093 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07331217780755 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 57331217780750 |
| Artikelkategori: | Kryddmix |
|---|---|
| Produktnamn: | Zaatar Aleppo |
| Varumärke: | Sevan |
| Leverantörens artikelnummer | 101093 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-08-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 4480 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 200 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 300 mm |
| Artikelns höjd: | 176 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 57331217780750 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 37331217780756 |
| Artikelkategori: | Kryddmix |
|---|---|
| Varumärke: | Sevan |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2025-08-18 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2025-08-18 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 347560 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 12 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |