
Ingredienser: Za'atar-oregano (Origanum syriacum), SESAMfrön, sumac, rostat VETE, salt, kryddor, solrosolja. Kan innehålla spår av sulfiter.
Za’atar är en av de viktigaste kryddblandningarna i Mellanöstern. Variationerna är många, men ofta ingår za’atar-oregano, sesamfrön och sumac. Den här blandningen är speciellt framtagen för manakish - en libanesisk örtpizza. Den passar även till marinader och kryddning av både kött och grönsaker.
101310734234 / Kolonial/Speceri -- Kryddor -- Blandade kryddor utan glutamat -- Kött-och grillkrydda
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 1422 kJ |
| Energi: | 340 kcal |
| Fett: | 20 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 40 g |
| - Varav sockerarter: | 0 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 6 g |
| Fiber: | 30 g |
| Spannmål som innehåller gluten | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|---|
| Sesamfrön | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
| Svaveldioxid eller sulfit | Kan innehålla Kan innehållaProdukten innehåller inte avsiktligt det angivna allergenet, men på grund av att produktionsmedlen delas med andra produkter, eller av andra skäl, kan produkten innehålla allergenet. |
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07331217780731 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 37331217780732 |
| Artikelkategori: | Kryddmix |
|---|---|
| Produktnamn: | Zaatar Manakish |
| Varumärke: | Sevan |
| Förpackningsstorlek: | 500 g |
| Sökbegrepp E-handel | kryddblandning, sumac, manakish, libanesisk, libanon, örtblandning, marinad, kött, kyckling |
|---|
| Marknadsbudskap: | Za’atar är en av de viktigaste kryddblandningarna i Mellanöstern. Variationerna är många, men ofta ingår za’atar-oregano, sesamfrön och sumac. Den här blandningen är speciellt framtagen för manakish - en libanesisk örtpizza. Den passar även till marinader och kryddning av både kött och grönsaker. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-02-15 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Ingredienser: Za'atar-oregano (Origanum syriacum), SESAMfrön, sumac, rostat VETE, salt, kryddor, solrosolja. Kan innehålla spår av sulfiter. |
|---|
| Tillverkningsland: | Libanon |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 21039090 |
| Högsta förvaringstemperatur: | 20 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 4 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 720 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | mm/yyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 580 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns nettovikt: | 500 gram |
| Nettoinnehåll värde: | 500 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 100 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 100 mm |
| Artikelns höjd: | 160 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 37331217780732 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 101092 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07331217780731 |
| Ingår i: | 72 st Toppnivåförpackningar 57331217780736 |
| Artikelkategori: | Kryddmix |
|---|---|
| Produktnamn: | Zaatar Manakish |
| Varumärke: | Sevan |
| Leverantörens artikelnummer | 101092 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-02-15 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 3580 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 200 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 300 mm |
| Artikelns höjd: | 176 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 57331217780736 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 72 st Mellannivåförpackningar 37331217780732 |
| Artikelkategori: | Kryddmix |
|---|---|
| Varumärke: | Sevan |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2024-02-15 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2024-02-15 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000049 |
|---|
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | ITF 14 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 282760 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1200 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 6 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 12 st |
| Är artikelns packmönster oregelbundet: | Ja |