
Röd paprika 34 % (TR), vatten, tomatpuré, rapsolja, solroskärnor, potatisflingor, granatäppeljuice, socker, salt, vitlök, harissa (chili, salt, vitlök, koriander, kummin), surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E202, E260).
Smakrik paprikaröra från Mellanöstern. Krämig och lätt kryddig på rostade röda paprikor. Perfekt som dip, på bröd eller som tillbehör till grillat och vegetariska rätter
310515346575 / Färskvaror/Kylvaror -- Spad/Sås -- Sås -- Övriga såser
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 48 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras kylt |
| Användningsinstruktioner: | Öppnad förpackning bör konsumeras inom 5 dagar |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 786 kJ |
| Energi: | 189 kcal |
| Fett: | 13 g |
| - Varav mättat fett: | 1,1 g |
| Kolhydrat: | 12 g |
| - Varav sockerarter: | 6 g |
| Protein: | 3,2 g |
| Salt: | 1,3 g |
| Fiber: | 1 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07331217017042 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17331217017049 |
| Artikelkategori: | Muhammara |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Sevan Muhammara - Smakrik röra på rostad paprika 150g |
| Produktnamn: | Muhammara |
| Varumärke: | Sevan |
| Förpackningsstorlek: | 150g |
| Kontaktnamn: | Sevan AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Metallvägen 59, SE-19572 Rosersberg |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | konsumentkontakt@sevan.se |
| Sökbegrepp E-handel | Muhammara, smakrik paprikaröra från Mellanöstern, krämig och lätt kryddig dip på rostade röda paprikor. Vegansk paprikadip med fyllig smak, perfekt som dip, på bröd, i pita eller som tillbehör till grillat, meze och vegetariska rätter. Passar till vegansk och vegetarisk mat, buffé, tapas och mellanösterninspirerad mat. Ett smakrikt alternativ till hummus och andra röror, gjord på rostade paprikor och kryddor. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Smakrik paprikaröra från Mellanöstern. Krämig och lätt kryddig på rostade röda paprikor. Perfekt som dip, på bröd eller som tillbehör till grillat och vegetariska rätter |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000289 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Röd paprika 34 % (TR), vatten, tomatpuré, rapsolja, solroskärnor, potatisflingor, granatäppeljuice, socker, salt, vitlök, harissa (chili, salt, vitlök, koriander, kummin), surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E202, E260). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20059980 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras kylt |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Öppnad förpackning bör konsumeras inom 5 dagar |
| Återvinningsinstruktioner: | Sorteras som plastförpackning |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 48 |
|---|
| Övriga påståenden: | Tillverkad i Sverige |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 165 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 150 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 150 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 150g |
| Artikelns bredd: | 121 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 37 mm |
| Artikelns höjd: | 121 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17331217017049 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 194200 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07331217017042 |
| Ingår i: | 234 st Toppnivåförpackningar 27331217017046 |
| Artikelkategori: | Muhammara |
|---|---|
| Produktnamn: | Muhammara |
| Varumärke: | Sevan |
| Leverantörens artikelnummer | 194200 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000289 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1062 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 124 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 364 mm |
| Artikelns höjd: | 82 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27331217017046 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 234 st Mellannivåförpackningar 17331217017049 |
| Artikelkategori: | Muhammara |
|---|---|
| Varumärke: | Sevan |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000289 |
|---|
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 273508 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1210 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 18 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 13 st |