
Grillad aubergine (aubergine, salt) 76% (GR), tahini (SESAM), rapsolja, potatisflingor, citronjuice från konc., vitlök, salt, surhetsreglerande medel (E330), vatten, konserveringsmedel (E202, E224).
Klassisk aubergineröra från Mellanöstern smaksatt med tahini. Krämig, rostad och vegansk. Perfekt som dip, på bröd eller som tillbehör till grillat
310515346575 / Färskvaror/Kylvaror -- Spad/Sås -- Sås -- Övriga såser
| Temperatur (°C): |
|
|---|---|
| Total hållbarhet (dagar): | 48 |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvaras kylt |
| Användningsinstruktioner: | Öppnad förpackning bör konsumeras inom 5 dagar |
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Energi: | 539 kJ |
|---|---|
| Energi: | 130 kcal |
| Fett: | 15 g |
| - Varav mättat fett: | 1,7 g |
| Kolhydrat: | 6,7 g |
| - Varav sockerarter: | 1,7 g |
| Protein: | 3,5 g |
| Salt: | 1,2 g |
| Fiber: | 2,3 g |
| Sesamfrön | Innehåller InnehållerProdukten innehåller det angivna allergenet. |
|---|
Observera Den som lagar/serverar mat till en allergiker måste alltid noga läs igenom ingrediensförteckningen på förpackningen där eventuella allergener ska framgå.
| Artikelns identitet, GTIN: | 07331217017035 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Ja |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17331217017032 |
| Artikelkategori: | Baba Ganoush |
|---|---|
| Artikelbeskrivning: | Sevan Baba Ganoush - Smakrik röra på grillad aubergine |
| Produktnamn: | Baba Ganoush |
| Varumärke: | Sevan |
| Förpackningsstorlek: | 150g |
| Kontaktnamn: | Sevan AB |
|---|---|
| Kontaktadress: | Metallvägen 59, SE-19572 Rosersberg |
| Typ av kontakt: | Konsumentkontakt |
| E-post: | konsumentkontakt@sevan.se |
| Sökbegrepp E-handel | Baba ganoush, klassisk aubergineröra från Mellanöstern, krämig och rostad auberginedip med tahini. Vegansk röra gjord på grillad aubergine, perfekt som dip, på bröd, i pita eller som tillbehör till grillat och meze. Färsk baba ganoush utan animaliska ingredienser, ett växtbaserat alternativ till hummus och andra röror. Passar till vegansk och vegetarisk mat, buffé, grill, tapas och mellanösterninspirerade rätter. |
|---|
| Marknadsbudskap: | Klassisk aubergineröra från Mellanöstern smaksatt med tahini. Krämig, rostad och vegansk. Perfekt som dip, på bröd eller som tillbehör till grillat |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000289 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Grillad aubergine (aubergine, salt) 76% (GR), tahini (SESAM), rapsolja, potatisflingor, citronjuice från konc., vitlök, salt, surhetsreglerande medel (E330), vatten, konserveringsmedel (E202, E224). |
|---|
| Tillverkningsland: | Sverige |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20059980 |
| Förvaringsinstruktioner för konsument: | Förvaras kylt |
|---|---|
| Användningsinstruktioner | Öppnad förpackning bör konsumeras inom 5 dagar |
| Återvinningsinstruktioner: | Sorteras som plastförpackning |
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Total hållbarhet (dagar): | 48 |
|---|
| Övriga påståenden: | Tillverkad i Sverige |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | ddmmyyyy |
|---|---|
| Typ av datum på förpackningen: | Märkt med bäst-före-datum |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | EAN 13 |
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Har artikeln batchnummer: | Ja |
|---|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Nej |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk -ej metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 165 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 150 gram |
| Jämförmängd kod: | Per kilogram |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 150 gram |
|---|---|
| Beskrivning av nettoinnehåll: | 150g |
| Artikelns bredd: | 121 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 37 mm |
| Artikelns höjd: | 121 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 17331217017032 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 194199 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07331217017035 |
| Ingår i: | 234 st Toppnivåförpackningar 27331217017039 |
| Artikelkategori: | Baba Ganoush |
|---|---|
| Produktnamn: | Baba Ganoush |
| Varumärke: | Sevan |
| Leverantörens artikelnummer | 194199 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000289 |
|---|
| Högsta förvaringstemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta förvaringstemperatur: | 2 °C |
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 1062 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 124 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 364 mm |
| Artikelns höjd: | 82 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27331217017039 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 234 st Mellannivåförpackningar 17331217017032 |
| Artikelkategori: | Baba Ganoush |
|---|---|
| Varumärke: | Sevan |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2026-01-28 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2026-02-23 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000289 |
|---|
| Högsta transporttemperatur: | 8 °C |
|---|---|
| Lägsta transporttemperatur: | 2 °C |
| Förekomst av streckkodad information: | Artikeln är märkt med maskinellt läsbar information |
|---|---|
| Typ av maskinellt läsbar märkning: | GTIN |
| Databärartyp: | GS1 128 |
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 273508 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1210 mm |
| Staplingsbarhet | 2 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 18 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 13 st |