
Röda kidneybönor, vatten, salt.
Kidneybönan är en av de vanligaste bönorna och är en stapelvara i många hem. De passar ypperligt i exempelvis sallader, biffar, grytor och soppor. De är även goda att marinera.
101010514112 / Kolonial/Speceri -- Baljväxter/Frö -- Bönor -- Röda Kidneybönor
| Total hållbarhet (dagar): | 1080 |
|---|
Tillverkningsland i betydelsen det land i vilket produkten genomgick den sista väsentliga bearbetningen (motsvarande lagstiftningens definition för ursprungsland).
Råvarans ursprung i betydelsen var djur fötts, uppfötts och slaktats, var ägg värpts, var mjölk mjölkats och var frukt, grönsaker, spannmål och andra grödor odlats.
| Tillagningsstatus: | Ej tillagad |
|---|---|
| Basmängd: | Per 100 gr |
| Energi: | 294 kJ |
| Energi: | 70 kcal |
| Fett: | 0,3 g |
| - Varav mättat fett: | 0 g |
| Kolhydrat: | 8,1 g |
| - Varav sockerarter: | 0,3 g |
| Protein: | 5,8 g |
| Salt: | 0,7 g |
| Artikelns identitet, GTIN: | 07331217016687 |
|---|---|
| Målmarknadsområde: | Sverige |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Ingår i: | 6 st Mellannivåförpackningar 17331217016684 |
| Artikelkategori: | Kidneybönor |
|---|---|
| Produktnamn: | Kidneybönor |
| Varumärke: | Pride |
| Förpackningsstorlek: | 2550g |
| Sökbegrepp E-handel | Kidneybönor |
|---|
| Marknadsbudskap: | Kidneybönan är en av de vanligaste bönorna och är en stapelvara i många hem. De passar ypperligt i exempelvis sallader, biffar, grytor och soppor. De är även goda att marinera. |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-02-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-02-19 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Ingrediensförteckning: | Röda kidneybönor, vatten, salt. |
|---|
| Tillverkningsland: | Italien |
|---|
| Importklassificeringstyp: | INTRASTAT |
|---|---|
| Importklassificering: | 20059985 |
| Total hållbarhet (dagar): | 1080 |
|---|
| Format för datummärkning, kod: | dd-mm-yyyy |
|---|
| Databärartyp: | EAN 13 |
|---|
| Skattesats | 12% |
|---|---|
| Skattetyp: | Mervärdesskatt |
| Förpacknings-/kollityp: | Burk - metall |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Artikelns bruttovikt: | 2948 gram |
|---|---|
| Jämförmängd färdigvara: | 1500 gram |
| Jämförmängd kod: | Per avrunnen vikt |
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Nettoinnehåll värde: | 2550 gram |
|---|
| Artikelns bredd: | 158 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 158 mm |
| Artikelns höjd: | 151 mm |
| Faktor avrunnen vikt | 0.59 |
|---|
| Artikelns identitet, GTIN: | 17331217016684 |
|---|---|
| Leverantörens artikelnummer: | 08283 |
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Nej |
| Fakturerbar enhet, indikator | Ja |
| Beställningsbar artikel, indikator | Ja |
| Består av: | 6 st Basnivåförpackningar 07331217016687 |
| Ingår i: | 30 st Toppnivåförpackningar 27331217016681 |
| Artikelkategori: | Kidneybönor |
|---|---|
| Produktnamn: | Kidneybönor |
| Varumärke: | Pride |
| Leverantörens artikelnummer | 08283 |
|---|
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-02-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-02-19 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Databärartyp: | ITF 14 |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Låda |
|---|---|
| Villkor för förpackningsmaterial, kod: | Återvinningsavgift betald |
| Förpackningsvikt: | 200 gram |
| Artikelns bruttovikt: | 17888 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 315 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 475 mm |
| Artikelns höjd: | 155 mm |
| Artikelns identitet, GTIN: | 27331217016681 |
|---|---|
| Konsumentartikel: | Nej |
| Är artikeln en logistisk enhet: | Ja |
| Fakturerbar enhet, indikator | Nej |
| Beställningsbar artikel, indikator | Nej |
| Består av: | 30 st Mellannivåförpackningar 17331217016684 |
| Artikelkategori: | Kidneybönor |
|---|---|
| Varumärke: | Pride |
| Dokumentets giltighetstidpunkt: | 2015-02-19 |
|---|
| Tillgänglighetstidpunkt: | 2015-02-19 |
|---|
| Produktklass, kod: | 10000272 |
|---|
| Databärartyp: | GS1 128 |
|---|
| Är förpackningen returnerbar: | Ja |
|---|
| Förpacknings-/kollityp: | Pall (PX) |
|---|---|
| Plattformstyp kod: | Pall 800 X 1200 mm |
| Pantkod: | EUR- helpall |
| Artikelns bruttovikt: | 536640 gram |
|---|---|
| Variabelmåttsvara: | Nej |
| Artikelns bredd: | 800 mm |
|---|---|
| Artikelns djup: | 1200 mm |
| Artikelns höjd: | 1235 mm |
| Staplingsbarhet | 3 toppförpackningar i höjd |
|---|
| Antal per lav: | 5 st |
|---|---|
| Antal ingående lav: | 6 st |